Dede Korkut Kitabı söz dizimi araştırması
The sentax research of Dede Korkut's Book
- Tez No: 125424
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAHİT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Dede Korkut Kitabı Söz Dizimi araştırması adlı bu çalışmada Muharrem Ergin' in Dede Korkut Kitabı 1 adlı yayınındaki on iki hikâye ve bir giriş bölümü söz dizimi açısından incelenmiştir. Hikayelerdeki cümleler ve kelime grupları çeşitli yönleriyle ele alınmış ve örneklerle açıklanmıştır. Araştırma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kelime gruplarıdır. Bu bölümde hikâyelerde bulunan kelime grupları ve özellikleri sırayla incelenerek çeşitli örnekler verilmiştir. Eserde kullanılan kelime grupları değişik yönleriyle açıklanmıştır. İkinci bölümde hikâyelerin cümle yapısı ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. Çeşitli yönlerden cümleler,cümleleri oluşturan unsurlar ve cümledeki öğelerin birbiri ile olan ilişkileri incelenmiş; sonuçlar örneklerle ortaya koyulmuştur. Üçüncü bölümde ise araştırma sonuçlan istatistik! bilgi olarak verilmiştir. Çalışmamız bütün bu incelemelerden çıkan bilgilerin toplanarak Dede Korkut Kitabı'nın özelliklerini anlatan sonuç bölümüyle tamamlanmıştır. Arkasına da çalışma sırasında yararlandığımız kaynakların listesinin bulunduğu kaynakça konulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this work that called“Dede Korkut Kitabı Söz Dizimi Araştırması”, twelve stories and an introductory part of Muharrem Ergin' s study that called Dede Korkut Kitabı 1 were analysed. The sentences and the word groups of the stories were studied from different points and were explained with different samples. This research consisit of an introductory section and three part. First section is word groups. In this part, the word groups and their specialities of these stories were studied and given many different examples. The word groups that used in the work explained by their different points. In second part the structures and the kinds of the sentences in these stories were pointed out The sentences from the various points, the parts of the sentences were analyzed and the results were presented with examples. In the third section, the results of the research were given statistically. This study is completed with a conclusion that explains the specialities of the“Dede Korkut Kitabı”, collecting all the information of these researches. Lastly; we added a bibliography including the list of the sources that were used during the research.