Spor eğitiminin; uyum, kişilerarası ilişkiler tarzı ve saldırganlık üzerine etkileri
Effects of sport training on harmony interpersonal relationships, and aggression
- Tez No: 125479
 - Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN AŞKIN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ SPOR EĞİTİMİNİN UYUM, KİŞİLERARASI İLİŞKİLER TARZI VE SALDIRGANLIK ÜZERİNE ETKİLERİ Mehmet Ali ŞEKERTEKİN Danışman: Prof. Dr. Muhittin AŞKIN 2003 Sayfa: 154 + X Jüri: Prof. Dr. Muhittin AŞKIN Prof. Dr. Nihal ÖREN Yrd.Doç. Dr.Abamüslim AKDEMİR YrcLDoç. Dr. Fikri KOKSAL Yrd.Doç. Dr. Başaran GENÇDOĞAN Bu çalışmada, spor eğitimi alan ve almayan üniversite öğrencilerinin, uyum, kişilerarası ilişkiler tarzı ve saldırganlık üzerine olan etkileri ele alınmaktadır. Araştırmanın örneklemi Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve spor bölümünde spor eğitim alan 4.sınıf öğrenciler ile iktisadi ve idari bilimler fakültesinde spor eğitimi almayan 4. sınıf öğrencilerinden olmak üzere toplam 234 öğrenciden oluşmuştur. Verilerin toplanmasında, Sosyo-ekonomik düzey anketi, Hacettepe kişilik envanteri, Saldırganlık envanteri ve Kişilerarası ilişkiler Tarzı, ölçeği olmak üzere dört farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Spearman Korelasyon Analizi, Regrasyon Analizi, t Testi, Varyans analizi ve LSD (Least Significant Difference / En Küçük Önemli Fark) analizi uygulanmıştır. Bulgular, spor eğitimi alanlar ile almayan üniversite öğrencilerinin Uyum durumları, Kişilerarası İlişkiler Tarzı ve Saldırganlık açısından aralarında, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ph. D. THESIS EFFECTS OF SPORT TRAINING ON HARMONY INTERPERSONAL RELATIONSHIPS, AND AGGRESSION Mehmet Ali ŞEKERTEKİN Supervisor: Prof. Dr. Muhittin AŞKIN 2003 Page: 154 + X Jury: Prof. Dr. Muhittin AŞKIN Prof. Dr. Nihal ÖREN Assist-Prof. Dr. Abamüslim AKDEMİR AssistProf. Dr. Fikri KOKSAL AssistProf. Dr. Başaran GENÇDO?AN This study, aims to investigated the harmony, interpersonal relationships and aggression of university students who take and who don't take sports training The are of the study consists of 234 students, studying physical Training and Sports College physical education and sports Department of Kazım Karabekir Faculty of Education and taking sports courses and students in Faculty of Economics and Management who don't take sports courses 4 different data collecting question, such as socio-economic level survey, Hacettepe personality inventory aggression inventory and interpersonal personality survey were used in the collection of the data. In the analysis of the data sportmen convelation Analysis, regression Analysis, test varience analysis and LSD ( Least Significant Difference ) analysis were used The findings reveal that the level of harmony,interpersonal relationships and agression does not differ much between the groups taking sports courses and the groups not taking sports courses.