Farklı spor dallarında görev alan antrenörlerin liderlik özellikleri ve bu özelliklerin bazı değişkenlerle ilişkileri
- Tez No: 125487
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANANİ KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
V ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ FARKLI SPOR DALLARINDA GÖREV ALAN ANTRENÖRLERİN LİDERLİK ÖZELLİKLERİNİN VE BU ÖZELLİKLERİNİN BAZI DEĞİŞKENLERLE İLİŞKİLERİ Erdoğan TOZOĞLU Danışman: Yrd.Doç. Dr. Cananı KAYGUSUZ 2002-SAYFA: 89 Jüri: Yrd.Doç. Dr. Cananı KAYGUSUZ Yrd.Doç.Dr. Şükrü ADA Yrd.Doç.Dr. Turhan KAYA Bu araştırma, spor gibi çok geniş bir alanda uygulayıcı olarak görev alan antrenörlerin liderlik özelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Sporun ve sporculuğun geliştirilmesinde antrenörler birincil olarak yer alan kişilerdir. Sporcuların fizyolojik açıdan performanslarını geliştirici ve etkili oldukları yadsınamaz bir gerçektir. Ancak bu başarı için yeterli olarak görülmemektedir. Bunun yanı sıra antrenörün liderlik niteliklerini taşıması; uygulayıcı olması ve sportif açıdan üzerinde önemle durulması gereken bir alandır. Bu araştırmada atletizm, güreş, futbol, tenis ve voleybol branşlarında görev alan yüz denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma tarzında geliştirilen, antrenörlerin liderlik özelliklerini ortaya çıkaracak Liderlik Stili Testinden elde edilen veriler SPSS programlarında çözümlenmiştir. Araştırmada kurulan sekiz hipoteze ilişkin bulgular (yaş, medeni durum, öğrenim durumu, antrenörlük yaptığı spor branşı, antrenörlük süresi, antrenörlük amacı liderlik stilini etkilemediğini göstermiştir. Diğer iki hipotezde ise, sporculuk süresi daha uzun olan antrenörler daha demokratik liderlik stili göstermektedir. Sporculuk yıllarında başarılı olanların daha oto kratik olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS THE RELATIONSHIP BETWEN SOME VARAİABLES AND LEADERSHIP CHARACTERTİCS OF THE TRAINERS IN DIFFERENT BRANCHS OF SPORT Erdoğan TOZO?LU Supervisor:Assist.Prof.Dr. Canani KAYGUSUZ 2002-PAGE: 89 Jury: Assist.Prof.Dr. Canani KAYGUSUZ Assist.Prof.Dr. Şükrü ADA Assist.Prof.Dr. Turhan KAYA This research is done to bring out the leadership of the coaches who play a practitioners role in the are of sports that is so wide. The coaches are the first to take role in progressing the sports and sportmenship. It can not be forgotten that they are effective in the progress of the physiology of the sportmen But this is not erough for success. Besides this it is very imperfont for a coach to have leadership gualities and to practice this. This research is done on 100 informant who are assigned in athletics, wresthing, football, tennis and volleyball branches. The datum of the Leadership sStyle Test which brings out the leadership qualities of the trainers, done as a research style, are analyzed in SPSS programs. The eight hypothesis in this research (age, morital status, education, branch, period of trainership,aim of trainership ) show that they don't affect leadership style. The other two hypothesis that, the trainers whose period of spotmenship are longer show more democratic leadership style and trainers who were soccesfoll in their sportmenship life are more autocrat.