Hitabet ve Sir winston Leonard Spencer Churchill'in II. Dünya Savaşı'ndaki hatipliği
Oratory and Sir Winston Leonard Spencer Churchill's rhetoric during the second world war
- Tez No: 125491
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ hitabet ve sir winston leonard spencer churcfflll'in II dünya savaşı'ndakî hatipliği Murat UMUTLU Danışman : Doç: Dr. Kamil AYDIN 2003-SAYFA: 5£* Jüri : Doç. Dr. Kamil AYDIN Bu çalışmada, kökleri insanın varoluşuyla başlayan hitabet sanatını ve hatipliğini gerektiğinde bir silah olarak kullanmaktan çekinmeyen, dünya tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Sir Winston Leonard Spencer' in DL Dünya Savaşı'nda bu sanatı nasıl kullandığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma; giriş, sekiz kısa bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde hitabetin tanımı yapılmaktadır. Ardından hitabetin tarihçesi ve bölümleri incelenmiştir. Sonra antik çağlarda hitabetin ortaya çıkışı ve önemi irdelenmiştir. Daha sonra hatiplikleriyle ünlü antik çağ filozofları; Sofistler, Aristo ve Platon'un hitabet sanatının ortaya çıkmasındaki etkileri incelenmiştir. Ardından Ortaçağ'da, Rönesans'ta ve sonrasında hitabet sanatının durumu çağdaş hatipleri de kapsayacak şekilde ele alınmıştır. Son olarak Churchil'in adım adan nasıl iyi bir hatip olduğunu ve II. Dünya Savaşı sürerken hitabet sanatını nasıl ve ne amaçla kullandığı incelenmiştir. Çalışma, antik çağlardan günümüze uzanan tarihi süreçte, hitabet sanatının ortaya çıkmasını, gelişimini genelde dünyaca ünlü düşünür, filozof, edebiyatçı, siyasetçi ve askerlerin şahsında, özelde ise çok yönlü bir şahsiyet olan Sır Winston Leonard Spencer Churchiü'in elinde nasıl bir silaha dönüştüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS ORATORY AND SIR WINSTON LEONARD SPENCER CHURCHILL'S RHETORIC DURING THE SECOND WORLD WAR Murat UMUTLU Supervisor: Assc. Prof. Dr. Kamil AYDIN 2003-PAGE: 5J" Jury : Assc. Prof. Dr. Kamil AYDIN In this study, we have aimed to focus on the art of oratory and one of the most important orators in the World History, Sir Winston Leonard Spencer Churchill and his oratory in the Second World War. This study consists of an introduction, eight short parts and a conclusion. In the early parts, we have aimed to deal with rhetoric; its origins and its main contributors. Then we intended to focus on the rhetoric of Sir Winston Leonard Spencer Churchill; how he became a master of oratory and his war time rhetoric. The study concludes with the effects of Sir Winston Leonard Spencer Churchill's rhetoric, in specific on British nation and in general on all the nations in the world during the Second World War.