Lise tarih dersi öğretmen notlarının değerlendirilmesi ile ilgili bir araştırma
- Tez No: 12550
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, Gazi lisesi ve TED Ankara Maarif Koleji lisesinde, lise iki Tarih dersi birinci kanaat dönemi öğretim programında yer alan konularına göre yapılan değerlendirmede esas alınan öğretmen notlarının, kapsam yönünden geçerliği ve öğretmen notlarının isabetliliği üzerinde çalışılmıştır. Araştırma kapsamına Ankara'da bulunan Gazi lisesi ve Türk Eğitim Derneği Ankara Maarif Koleji lisesinden bir Edebiyat ve bir de Fen şubesi olmak üzere ikişer şube seçilmiştir. Bu şubelerde bulunan toplam 169 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma için gerekli olan verileri toplamak ama cıyla lise ikinci sınıf Tarih dersinin birinci döneminde eğitim progamı içinde yer alan konulardan hazırlanan kırksekiz maddelik bir test hazırlanarak bu iki okulun araştırma kapsamına giren şubelerine uygulanmıştır. Uygulama sonuçlarına II. bölümde belirtilen yöntem ve teknikler uygulanarak alt problemler için gerekli olan istatistiksel veriler elde edilmiştir. Bu istatis tiksel verilerin sonuçlarından elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir : 1 - Gazi lisesine ait birinci dönem öğretmen notları ile aynı kapsamı yoklayan çoktan seçmeli test arasındaki korelasyon katsayısı 0.53 olarak bulunmuştur.XX Bu katsayıya ait ortak etken değişkenlik değeri de 0.28 olarak bulunmuştur. Türk Eğitim Derneği Ankara Maarif Koleji ile çoktan seçmeli test arasındaki korelasyon katsayısı ise 0.37 olarak bulunmuştur. Bu katsayıya ait ortak etken değişkenlik değeri de 0.14 olarak bulunmuştur. 2 - Gazi lisesi ve Türk Eğitim Derneği Ankara Maarif Kolejinde öğretmen notlarının kapsam geçerliği yönünden, branşlara göre bir fark olduğu ve bu farkın ise Fen branşı lehinde olduğu belirlenmiştir. 3 - Gazi lisesi ve Türk Eğitim Derneği Ankara Maarif Kolej indeki öğretmen notları ile çoktan seçmeli testten elde edilen ölçme sonuçları sonucunda verilen notların birbirlerine büyük ölçüde uymadığı görülmekte dir. Çoktan seçmeli test ölçüt olarak alındığında, öğretmen notlarının yüzde 50 'ye yakın bir kısmındaki ' kararların isabetsiz olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research a study has been made to evaluate in terms of the content validity and the appropriateness of the final grades given to evaluate the subjects in the second year history course during the first term, at Gazi Lisesi and Türk Eğitim Derneği Ankara Maarif Koleji. For this research two classes, one literature and one science, have been selected from each school, Gazi Lisesi and Türk Eğitim Derneği Ankara Maarif Koleji 169 students in these classes have been the participants of the research. In order to collect necessary data for this research, a test, which consisted of 48 questions covering the content of the lise II history course for the first term, was admi- nistreted to the research class in two schools. Statistical data has been obtained by applying the method and techniques indicated in Chapter II, to the results of the administration. Findings obtained from the results of this study can be summarized as follows. 1 - The correlation cofficient is 0.53 between the final grades for the first term at Gazi Lisesi and the mul tiple choice testing which covered the same content. The common variation value for this cofficient has been found as 0.28. The correlation coefficient between Türk Eğitim Der neği Ankara Maarif Koleji and the test results is 0.37. The common variation value for this coefficient has been found as 0.14.IV 2 - In terms of content validity of the final grades between Gazi Lisesi and Türk Eğitim Derneği Ankara Maarif Koleji, there is a difference depending on branches and this difference is in favour of the science group. 3 - It has been found that the final grades at Gazi lisesi and Türk Eğitim Derneği Ankara Maarif Koleji differ greatly from the results obtained upon the multiple-choice testing. When the multiple choice testing is taken as criterion, it is seen that about 50 percent of the final grades are inappropriate.