The role of the posthuman and disabled bodies in Welcome to Night Vale by Joseph Fink and Jeffrey Cranor
Posthuman ve engelli bedenlerin Joseph Fink ve Jeffrey Cranor'ın Welcome to Night Vale eserindeki rolü
  1. Tez No: 681072
  2. Yazar: BERİL KARANFİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
2013 yılında, ayda iki kere yayınlanan Welcome to Night Vale adlı podcast, iTunes çevrimiçi platformunda bir numaraya yükselerek yeni nesil bir yaratıcılığın önünü açtı. Yeni bir hikâye anlatım yöntemi ve radyo tiyatrolarına yeni bir yaklaşım olarak Welcome to Night Vale, Haziran 2012'deki ilk yayınından bu yana 200'den fazla radyo bölümü, üç bağımsız roman ve dört senaryo kitabından oluşan bir kurgusal evrene vesile oldu. Joseph Fink ve Jeffrey Cranor tarafından yaratılan bu evrenin ana hikâyesi tuhaf bir çöl kasabasında yayınlanan kurgusal bir radyo programını konu almaktadır. Bu tuhaf yer, etraflarında olan olağanüstü olaylara aldırış etmeden yaşayan bir sürü kasaba sakinine ve canlıya ev sahipliği yapar. Ana karakter olan radyo sunucusu Cecil'in, kasaba sakinlerine bilgiler verdiği ve onların günlük hikâyelerini takip ettiği bu radyo programı boyunca dinleyiciler ya da okuyucular bazı engelleri olan, alışılmadık, hatta bütünüyle var olmayan bedenlerle karşılaşır. Tekerlekli sandalye kullanan genç bir kız, sadece bir el olarak yaşayan bir çocuk, yüzü olmayan ancak zaman ve uzayın sınırlandırmadığı yaşlı bir kadın aynı toplulukta yaşayan bu karakterlerden bazılarıdır. Bu durum, Night Vale kasabasında insan olmanın ne demek olduğu sorusunu akıllara getiriyor. Night Vale toplumsal olarak oluşturulmuş önyargıların, Hümanizm ideallerinin oluşturduğu normların geçerli olmadığı bir kasabadır. Bu çalışmada, kasaba sakinlerinin çeşitli hikayeleri aracılığıyla yaratıcılar Fink ve Cranor'ın her bireyin kabul edilme ve temsil edilme şansına sahip olduğu olumlu bir posthuman topluluğu kurguladığı gösterilmektedir. Night Vale vatandaşları, değerlerini ve insanlıklarını bedenlerinin nasıl etkilediği açısından analiz edilir. Normatif olmayan bedenlere sahip olmak, esasen Rosi Braidotti'nin posthumanizm teorileri ve onu referans alan Dan Goodley'nin engellilik teorisi baz alınarak ve karakterlerin rolü bu bağlamda incelenecektir. Normalliğe karşı mücadele, Hümanistik, bedensel ayrımcı, insan merkezci ideallerin ötesine geçme, Night Vale sakinlerinin nasıl betimlendiği gösterilerek vurgulanacaktır. Çalışmada Night Vale kasabasında yaşayan Janice Palmer, Josh Crayton, Megan Wallaby, the Computer, Fey, Faceless Old Woman, Hiram McDaniels, ve the Angels örnek olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2013, the bi-monthly podcast Welcome to Night Vale ascended to the number one spot on the online platform iTunes and opened a way to a new generation of creative content. As a new way of storytelling and as a renewed version of radio dramas, Welcome to Night Vale is a production that consists of more than 200 radio episodes, three stand-alone novels, and four script books since its first airing in June 2012. Created by Joseph Fink and Jeffrey Cranor, the main story is about a fictional radio show from a bizarre desert town. This strange town is home to many citizens and beings, who are going along with the extraordinary happenings around them. Throughout this fictional community radio programme, hosted by the main character Cecil, who gives information to the citizens and follows the stories through their daily life, the listener or the reader comes across with some side characters that are not able-bodied, some that have abnormal bodies, and some that have no bodies. A teenage girl who is a wheelchair user, a child who only exists as a hand, a faceless old woman who is not limited by time and space are some of these characters who all exist in the same society. This brings out the question of what it means to be human in this town. Night Vale is a town in which the socially formed prejudices, the norms that are set by the ideals of Humanism are evaded. The argument of this study is that through the various stories of the town dwellers, creators Fink and Cranor produce an affirmative posthuman community where everyone has a chance to be accepted and represented. To illustrate, the citizens of Night Vale are analysed in terms of how their bodies affect their value and their humanity. Having non-normative bodies is demonstrated through Rosi Braidotti's theories on Posthumanism, which are also used as a reference in Dan Goodley's Posthuman Disability Theory. The fight against normalcy and surpassing the humanistic, able-bodied, anthropocentric ideals are revealed in references to some of the citizens of Night Vale, namely Janice Palmer, Josh Crayton, Megan Wallaby, the Computer, Fey, Faceless Old Woman, Hiram McDaniels, and the Angels.