Muhasebe karları ve kar payı politikalarının hisse senedi fiyatlarıyla ilişkisi - İMKB'de işlem gören şirketler üzerine bir uygulama -
Relationship between accounting profits, divident policies and share prices - An application on firms traded in ise -
  1. Tez No: 125554
  2. Yazar: BENER GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. SUPHİ ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ MUHASEBE KÂRLARI VE KÂR PAYI POLİTİKALARININ HİSSE SENEDİ FİYATLARIYLA İLİŞKİSİ-İMKB'DE İŞLEM GÖREN ŞİRKETLER ÜZERİNE BİR UYGULAMA- Bener GÜNGÖR Danışman: Doç. Dr. M. Suphi ORHAN 2003 Sayfa: 188 Jüri : Doç. Dr. M. Suphi ORHAN : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL : Doç. Dr. M. Banu DURUKAN :Yrd. Doç.Dr. Turan ÖNDEŞ Muhasebe sisteminin bir ürünü olan finansal tablolar yoluyla yatırımcılara sunulan bilgilerin, hisse senedi fiyatlarına yaptığı etkinin derecesi, başta Amerika olmak üzere birçok ülkede sermaye piyasalarına yönelik yapılan akademik çalışmaların konusu olmuştur. Bu konuda yapılan çalışmalarda, ülkemizde yapılanlar da dahil olmak üzere, genellikle bir bilgi seti olarak finansal tablolardan elde edilen bilgilerin, kurulan modellerde bağımsız değişken olarak yer aldıkları gözlenmektedir. Ancak, ülkemizde olduğu gibi, birçok ülkede uygulanmakta olan tahakkuk esasına dayalı muhasebenin doğurduğu sonuçlar ve muhasebe verilerinin tarihi maliyetlere dayalı olması sebebiyle, hisse senedi fiyatlarının muhasebe kârları ve kâr payları gibi unsurlardan önde gittiği düşüncesi, 1980'li yıllarda ortaya atılmış ve oldukça rağbet görmüştür. Bu gelişmelerin paralelinde, ters regresyon olarak adlandırılan modelle, muhasebe kârları, hisse senedi fiyatlarının bir fonksiyonu olarak ifade edilmiştir. Ancak literatürde bu konuda yapılan çalışmalarda her iki modelin de kullanıldığı görülmektedir. Çalışmanın amacı, yukarıda bahsedilen iki farklı görüşü dikkate alacak şekilde, muhasebe kârlarının ve hisse senedi fiyatlarının birlikte belirlenmesine dayanan eşanlı denklem sistemiyle konunun ülkemiz açısından ele alınmasıdır. ÎMKB'de işlem gören şirketler üzerinde yaptığımız araştırmanın sonucunda, fiyatların bilgi içeriğinin, imalat sektörüne kıyasla mali sektörde daha fazla olduğu ve kâr paylarının fiyatların oluşumuna etkisinin imalat sektöründe daha belirgin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. THESIS RELATIONSHIP BETWEEN ACCOUNTING PROFITS, DIVIDEND POLICIES AND SHARE PRICES-AN APPLICATION ON FIRMS TRADED IN ISE- Bener GÜNGÖR Advisor: Assoc. Prof. Dr. M. Suphi ORHAN 2003-Pages:188 Jury: Assoc. Prof. Dr. M. Suphi ORHAN : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL : Assoc. Prof. Dr. M. Banu DURUKAN : Assist. Prof. Dr. Turan ÖNDEŞ The level of the effect produced by the information provided to investors through financial statements which are products of the accounting system, on share prices has been the subject of academic studies about capital markets first in USA and then in many other countries. It is observed that in studies of this kind, including those carried in Turkey, knowledge gathered from financial statements as an information set is placed as an independent variable in models established. However in many countries, as well as Turkey, because of the results of accrual accounting system based on the realization principle and the fact that accounting data are based on historical costs, the idea that share prices anticipate accounting profits and dividends was put forward in 1980's and highly accepted. Parallel to these developments, the model named as reverse regression which states accounting profits as a function of share prices is utilized. But in literature both models are used in studies on the subject. The aim of this study is to analyze the subject and simultaneous equation system based on the joint determination of accounting profits, dividends and share prices in terms of our country by keeping in mind the two ideas mentioned above. As a result of the analysis based on firms which are traded in ISE, it is found out that information content of the prices is more in the financial sector compared to the manufacturing sector and the effect of dividends on formulation of the prices is more in the manufacturing sector.