Amerika Birleşik Devletleri'nde Ermeni toplumu ve Türkiye'ye yönelik lobi faaliyetleri
The Armenian society in the United States and their lobby activities against Turkey
- Tez No: 125564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
VIII ÖZET DOKTORA TEZİ AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NDE ERMENİ TOPLUMU VE TÜRKİYE'YE YÖNELİK LOBİ FAALİYETLERİ Şenol KANTARCI Danışman: Doç. Dr. Selamı KILIÇ 2003 - Sayfa: 368 Jüri: Doç. Dr. Selami KILIÇ Ermeni sorunu Ermeni-Amerikan, Türk-Amerikan ve Türk-Ermeni ilişkilerinde daima önemli bir rol üstlenmiştir. Türk- Amerikan ilişkileri ve bu ilişkilerde Ermeni faktörü, Ermeni sorununun Amerikan politikası içerisinde yerini alması XIX. yüzyıldan XXI. yüzyıla uzanan tarihsel perspektifte oldukça programlı bir şekilde gerçekleşmiştir. Amerikalıların Anadolu'ya gelişleri, 1830 antlaşması ve Ermeni toplumu üzerindeki çalışmaları, ABD'de etkin sayılabilecek bir Ermeni topluluğunun oluşmasına katkıda bulunmuştur. ABD'de teşkilatlanan Ermeniler, XIX. yüzyılın yaklaşık son on yılından itibaren 125 yıl sürecek olan Türkiye'ye yönelik propaganda faaliyetlerine girişmişlerdir. ABD'deki Ermeni toplumu Ermeni sorununu ABD Kongresi'ne taşıyarak, sorunun uluslararası niteliğinin pekişmesinde oldukça önemli rol oynamışlardır. Özellikle 1980 li yıllardan itibaren artık kurumsallaşmış lobi faaliyetleriyle ABD Kongresi'nde Türkiye Cumhuriyetine yönelik ABD politikasının şekillenmesinde önemli rol oynamışlardır. ABD yönetimi de Ermeni sorununu, zaman zaman Türkiye ile olan siyasi pazarlıklarında önemli kartlarından birisi olarak ^P
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT PhD Dissertation THE ARMENIAN SOCIETY IN THE UNITED STATES AND THEIR LOBBY ACTIVITIES AGAINST TURKEY Şenol KANTARCI Supervisor: Assoc. Prof. Selanıi KILIÇ 2003 - Page: 368 Jury: Assoc. Prof. Selamı KILIÇ The Armenian question has always played an important role in the Armenian - American and Turkish - American and Turkish - Armenian relations. The Turkish - American relations and the Armenian factor in these relations, the placement of the Armenian question within the American policy has been developed in a very organized way through XIX. century to XXI. century. The visit of Americans to Anatolia, the 1830 agreement and their studies on the Armenian society contributed to the formation of a considerably influential Armenian society in the US. Armenians who were organized in the US, started their propaganda activities against Turkey since the last 10 years of the XIX. century which have been lasting for 125 years. The Armenian society who brought up the Armenian issue to the Congress played an important role in the reinforcement of the internationalization of the matter. In addition, Armenians have played significant role in the formation of American policy toward Turkey with their instituonalized lobby activities starting from 1980s. From time to time, the American administration has played the Armenian matter as an important card in its political bargains with Turkey and continues to use it.