Kyzikos kandilleri
The Lamps of Kyzikos
  1. Tez No: 125563
  2. Yazar: NURETTİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KYZİKOS KANDİLLERİ Nurettin ÖZTÜRK Danışman: Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU 2003- SAYFA 287 Jüri: Doç.Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU Prof. Dr. Abdullah YAYLALI Prof. Dr. Cevat BAŞARAN Bu çalışma ile Hellenistik ve Roma Dönemlerine ait Kyzikos kandillerinin tip ve motif gelişimini ve atölyeleri bilinen kandillerle karşılaştırarak, tipoloji ve kronolojisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Giriş bölümünde antik kaynaklardan bu bölgede daha önce inceleme yapmış gezgin, arkeolog ve araştırmacılardan edinilen bilgilerle Kyzikos'un tarihi coğrafyasına ve en yakın tarihe kadar olan araştırmalarına değinilmiştir. Antik çağda aydınlatma araçları, kandillerin kökeni ve yapım teknikleri anlatıldıktan sonra, kandil diskleri üzerindeki figürlerin ikonografisine geçilmiştir. Disk, omuz ve burun üstü bezemeleri tanımlanarak isimlendirilerek sıralandırılmıştır. Kandil gruplarının tipoloji ve tarihlendirmesi ve tarihlendirmede ki sorunların ardından, Katalog bölümünde Kyzikos Kandillerinin çizimlerine ve levhaların sıralanmasına geçilmiştir. Sonuçta kandillerin bölgelerle bağlantısını değerlendirerek, Kyzikos'ta bir kandil atölyesi olabileceği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis KYZIKOS LAMPS Nurettin ÖZTÜRK Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU 2003- PAGES 287 Jury: Assoc. Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU Prof. Dr. Abdullah YAYLALI Prof. Dr. Cevat BAŞARAN This study is intended to determine the typology chronology and type and motif development of Kyzikos lamps belogning to the Hellenistic and Roman period by making a comparison between them and the lamps of which workshops are known. The introductory part is concerned with the historical geography of and the researches done about it until the recent years by means of the information obtained from travellers, archaeologists and researches having visited this area and of the antique resources. The illuminating decives in the ancient period, the origin and techniques of the lamps are followed by the iconography of the figures on the lamps discs. The disc, shoulder and nozzle ornaments have been given a name and ordered. Following the problems in the dating and the typology and dating of the lamp groups, the cataloque part is assigned to the drawings of lamps and the ordering of plates. It has been maintained in the light of an evaluation of the connexion of the lamps to the regions that there can be a lamp workshop in Kyzikos.