Atama modellerinde timetabling problemi ve ders çizelgeleme için uygulama geliştirme denemesi
  1. Tez No: 125578
  2. Yazar: PAKİZE ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIBKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
V ÖZET DOKTORA TEZİ ATAMA MODELLERİNDE TIMETABLING PROBLEMİ VE DERS ÇİZELGELEME İÇİN UYGULAMA GELİŞTİRME DENEMESİ Pakize ERDOĞMUŞ Danışman: Prof. Dr. Sıbkat Kaçlıoğlu 2002, Sayfa: 173 Jüri : Prof. Dr. Sibkat Kaçtıoğlu Prof. Dr. Şule Özkan Prof. Dr. Muammer Yaylalı Doç. Dr. Mahmut Kartal Yrd. Doç. Dr. Üstün Özen Çalışmanın amacı, ders çizelgeleme problemini atama modeli yaklaşımı ile incelemek ve ders çizelgeleme için bir uygulama geliştirmek olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde ders çizelgeleme problemlerinin ve bu problemlerin modellenenmesi kapsamında ele alınan atama problemlerinin dahil olduğu kombinatotyel optimizasyon ve adı geçen problemlerin çözümünde en sık kullanılan kombinatoryel optimizasyon yaklaşık çözüm yöntemleri incelenmiştir. İkinci bölümde atama problemleri ve varyasyonları, üçüncü bölümde ise ders çizelgeleme problemleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde üniversitelerde karşılaşılanVI“Haftalık Ders Çizelgeleme”problemi fakülte seviyesinde ele alınarak, Visual Basic 6.0'da problemin çözümüne yönelik tarafımızdan geliştirilen uygulama tanıtılmıştır. Geliştirilen uygulamanın Atatürk Üniversitesi/Mühendislik Fakültesi ders programı için başarılı sonuçlar ürettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Ph. D Thesis TIMETABLING PROBLEM IN ASSIGNMENT MODELS AND AN APPLICATION DEVELOPMENT ATTEMPT FOR COURSE SCHEDULING Pakize ERDO?MUŞ Supervisor: Prof. Dr. Sıbkat Kaçtıoğlu 2002, Page: 173 Jury :. Prof. Dr. Sibkal Kaçtıoğlu Prof. Dr. Şule Özkan Prof. Dr. Muammer Yaylalı Doç. Dr. Mahmut Kartal Yrd. Doç. Dr. Üstün Özen The aim of this study is to examine course scheduling problems with assignment model aproximation and to develop an application software for course scheduling. In the first section of this study combinatorial optimisation (including course scheduling and assignment problems) has been introduced and its frequently used approximate solution methods for solving such problems have been examined. In the second section assignment problems and their variations have been examined. In the third section course-scheduling problem has been examined. In fourth section,“Weekly Course Scheduling”faced in universities has been examined at facultyVIII level and an application software developed with Visual Basic 6.0. for solving such problems has been introduced. It has been seen that desired schedules have been produced by developed application for Atatürk University/Engineering Faculty course programme.