Kemal Tahir'in romanlarında sosyal problemler
The Social problems in Kemal Tahir?s novels
- Tez No: 125579
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TÖRENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS KEMAL TAHİR'İN ROMANLARINDA SOSYAL PROBLEMLER Mustafa AYDEMİR Danışman: Doç. Dr. Mehmet TÖRENEK 2003- SAYFA: 203 Jüri: Doç. Dr. Mehmet TÖRENEK Bu çalışma, Kemal Tahir'in romanları üzerinde yapılan bir çalışmadır. Romanlardaki sosyal problemler tespit edilmiştir. Bu problemlerin sebep ve sonuçlan üzerinde durulmuştur. Kemal Tahir'in, Sağırdere, Körduman, Esir Şehrin İnsanları, Esir Şehrin Mahpusu, Rahmet Yolları Kesti, Yediçınar Yaylası, Köyün Kamburu, Kelleci Memet, Yorgun Savaşçı, Bozkırdaki Çekirdek, Devlet Ana, Kurt Kanunu, Büyük Mal, Yol Ayrımı, Karılar Koğuşu, Namusçular, Bir Mülkiyet Kalesi, Dam Ağası isimli romanları ele alınmıştır. Çalışma toplam dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler de ayrıca kendi içinde çeşitli alt başlıklara ayrılmıştır. Birinci bölümde; Kemal Tahir'in hayatı, yazı hayatı, romancılığı ve roman anlayışı, romanımızdaki yeri ele alınmıştır. İkinci bölümde; eğitim ve sosyal hayatla ilgili problemler, eğitim, aile düzeni, batı taklitçiliğinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; din ve inanışla ilgili problemler, din, batıl inanışlar, yanlış töreler şeklinde incelenmiştir. Dördüncü bölümde; siyasi ve toplumsal problemler, savaşın etkileri, yoksulluk, kötü alışkanlıklar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER THEStS THE SOCİAL PROBLEMS İN KEMAL TAHİR'S NOVELS Mustafa AYDEMİR Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet TÖRENEK 2003-PACE: 203 Jury : Assoc. Prof. Dr. Mehmet TÖRENEK This research is about the novels of Kemal Tahir. The social problems were established on the novels. The cavse and effects of this social problems were dwelled on this research. In this research the novels named as, Sağırdere, Körduman, Esir Şehrin İnsanları, Esir Şehrin Mahpusu, Rahmet Yolları Kesti, Yediçınar Yaylası, Köyün Kamburu, Kelleci Memet, Yorgun Savaşçı, Bozkırdaki Çekirdek, Devlet Ana, Kurt Kanunu, Büyük Mal, Yol Ayrımı, Karılar Koğuşu, Namusçular, Bir Mülkiyet Kalesi, Dam Ağası has been considerend. This research has been consisted of four sections. Also these sections are separeted into sub-titles in each. The life of Kemal Tahir, life as an avthor, and novelist, concept of novel and place in the Turkish literature were dwelled on the first section. The problems of social life and education, education, valves, of family, imitationof western. Were mentioned in the second section. The third section was studied as the problems conneched with religion and beliefs, religion, supertitions, felse customs. The political and social problems effects of the war, destitution, and bad habits have been taken part in the fourth section.