İnsan kaynakları yönetiminde liderliğin rolü ve önemi. Bir uygulama
The Importance of leadership in the management of human resources
- Tez No: 125587
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
VI ÖZET Yüksek Lisans Tezi İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNDE LİDERLİĞİN ROLÜ VE ÖNEMİ VE BİR UYGULAMA Ahmet SOLAKLAR Danışman: YrA Doç. Dr. Fatih KARCIOĞLU 2003-Sayfa : 210 Jüri : YrdDoç.Dr.Fatih KARCIOĞLU Prof. Dr Muammer YAYLALI Prof..Dr. Nurullah GENÇ Bu çalışmada yönetim bilimi alanındaki gelişmeler incelenerek insan kaynakları yönetiminin ortaya çıkışı ele alınmıştır, insan kaynaklan yönetimi en basit şekliyle; örgütün insanlar ile ilgili konularının bir organizasyonudur. İnsan kaynaklan yönetiminin kapsam ve fonksiyonla rı incelenmiş olup insan kaynaklan yönetimi alanındaki son gelişmeler ve ülkemizdeki durumu incelenmiştir. Liderlik alanındaki gelişmeler de son yıllarda işletme yönetimi alanında en çok ilgi çeken ve önem verilen konuların başında gelmektedir. İnsan kaynaklan yönetiminde de liderliğin rolü ve önemi merak edilen hususlardandır. İnsan kaynaklan yönetiminde liderliğin rolü ve önemim ortaya çıkarmak için bir uygulama yapılmış ve yapılan uygulama ile ortaya çıkarılan verilerin yorumlanmasıyla insan kaynaklan yönetiminde liderliğin rolü ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. İnsan kaynaklan yönetimi ve liderlik alanındaki çalışmalar ve bu alanlardaki gelişmeler çalışmamızın teorik altyapısını oluşturmuştur. Uygulama bölümünde ise bu iki konu arasında herhangi bir ilişki olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. İnsan kaynakları yönetiminin hem kendi bölümünde, hem de tüm örgüt çalışanlarında liderlik fonksiyonlarına önem vermeleri organizasyonların başarılı olmaları için kaçınılmaz bir durumdur. Geleceğin yönetiminde; örgütlerin başarıya ulaşmaları ve tüm belirsizliklere ve hızlı değişimlere ayak uydurabilmeleri ancak; yöneticilerinin aynı zamanda liderlik özelliklerine sahip olmaları ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT MASTER THESIS THE IMPORTANCE OF LEADERSHIP IN THE MANAGEMENT OF HUMAN RESOURCES Ahmet SOLAKLAR Adisor : Ass. Doç. Dr. Fatih KARCIO?LU 2003-page: 210 Jfiri : YrdDoç.Dr.Fatih KARCIO?LU Prof. Dr..Muammer YAYLALI Prof Xh-.NuruIlah GENÇ This study aims at highlighting the appearance of the management of human resources by analysing the advances in the science of management The human resources management, with the simplest definition, is the arrangement of the subjects dealing with human in an organisation. This study also includes a search of the scope and functions of the human resource management and the least developments in this field and the situation in our country. The advances in the leadership field are the most attractive and important subjects in these years. Also in the human resources management, the role and the importance of leadership are one of those subjects which arouse curiosity. An application was carried out to figure out the role and importance of leadership in human resources management and with the interpretation of the leadership in the resources management was attempted to be figured out The studies in the field of human resources management and leadership and the advances in these fields constituted the infrastructure of our study. In the application part, whether there is a relationship between these subjects or not is being analysed. Both in human resources management's own part and in all the workers of the organisation, their giving importance is an inevitable condition for organisations7 being successful. In the future of management, it appears that the organisations' being able to reach to success can be possible through all the managers' and workers' having a leader's qualifications despite all the indefiniteness and fast changes.