Kırgızlar'da doğum, evlenme ve ölüm fenomenleri
Phenomenons of birth, marriedge and death in Kyrgyzs
  1. Tez No: 125590
  2. Yazar: KEMAL POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ RAFET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
VI ÖZET DOKTORA TEZİ KIRGIZLAR'DA DOĞUM, EVLENME VE ÖLÜM FENOMENLERİ Kemal POLAT Danışman : Doç. Dr. Ali Rafet ÖZKAN 2003-Sayfa: X + 264 Jüri : Doç. Dr. Ali Rafet ÖZKAN Prof. Dr. Niyazi USTA Prof. Dr. Ali EROĞLU Prof. Dr. Mustafa ERDEM Yrd. Doç. Dr. Cengiz AL YILMAZ Türkiye için tarihî, kültürel, siyasî ve ekonomik açıdan çok önemli olan Orta Asya ile ilgili çalışmalar son on yılda artmış olmasına rağmen, yerinde gözlem ve alan araştırmasına dayanan eser sayısı çok azdır. Halbuki genelde Orta Asya özelde ise Kırgız kültürü sözlü geleneğe sahiptir. Sözlü kültürün tespiti ise ancak yerinde gözlem ve alan araştırmasıyla mümkündür. İşte bu çalışma bir alan araştırması olup, Kırgızlar' m doğum, evlenme ölüm fenomenleriyle ilgili inanış ve gelenekleri emprik açıdan incelemeyi konu edinmiştir. Kırgızlar' in beşikten mezara kadar gelenek ve inanışlarım yansıtmayı hedeflemiştir. Araştırmada Dinler Tarihi'nin diğer metotları yarımda Fenomenolojik metod da kullanılmıştır. Bu üç geçiş dönemiyle ilgili inanış, âdet ve pratiklerin tespiti ve tasnifi yapılmış, elde edilen bilgi, belge ve bulgular fenomenolojik metodoloji ışığında yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırmamız Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte konunun amacı, önemi ve metodu izah edilmiş; Kırgızlar' in yaşadığı coğrafya, onların dinî tarihleri, yaşam tarzları ve sosyo-ekonomik durumları ele alınmıştır. Yine araştırmanın kavramsal çerçevesi çizilerek örf, âdet, gelenek ve halk inancı kavramları üzerinde durulmuş; bunlar arasındaki benzerlik ve farklılıklara işaret edilmiştir. Ayrıca halk inanışlarının önemi ve doğuş sebepleri tartışılmıştır. Birinci bölümde Kırgızlar'da doğum fenomeni ile ilgili gelenek ve inanışlar; ikinci bölümde evlilik; üçüncü bölümde ise, ölüm fenomeni ile ilgili gelenek ve inanışlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS. PFENOMENNONS OF BİRTH, MARRİEDGE, DEATH İN KYRGYZS Kemal POLAT Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN 2003- PAGE: DC + 264 Jury: Assit. Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN Prof. Dr. Niyazi USTA Prof. Dr. Ali ERO?LU Prof. Dr. Mustafa ERDEM Assist. Prof. Dr. Cengiz AL YILMAZ Central Asia is of historical, cultural, political and economical importance for Turkey. But in the last ten years, Although There are a number of investigations belonging to this region, nevertheles observational investigations are scarce. However, In generally Central Asia, especially Kyrgyz's culture has verbal tradition. It is possible to stabilize verbal culture by the observational way. This study is observational investigation. It deals with birth, marriage, and death in Kyrgyz's Turks from empirical point of view This study aimed to describe Kyrgyz's costums and believes from cradle to grave. In this investigation, phenemenologycal method as wel as the other methods of the history of Religion were used commenting on their traditions on birth, marriage, death and faith. The study includes introduction, three parts and result. In the introduction study's important aims, methods and Kyrgyz's religious history, their socio-economical states and their living ways are explained. Also importance of common faiths and their origions are analysed. The first part deals with costums and faiths concerning phenomen of birth in Kyrgyzs. The second part deal with marriage, third part with costums and faiths concerning phenomen of death. Bibliography and photography concerning common faiths and costums of Kyrgyz Turks are also included.