Ortaöğretimde tarih derslerinde kullanılan öğretim yöntemleri
  1. Tez No: 125601
  2. Yazar: TÜRKER GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BETÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ORTAÖĞRETİMDE TARİH DERSLERİNDE KULLANILAN ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ Türker GÜNDOĞDU Danışman: Yrd. Doç. Dr. Betül ASLAN 2003-Sayfa :165 Jüri : Yrd.Doç. Dr. Betül ASLAN Alan araştırması niteliği taşıyan bu araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Ortaöğretimde tarih derslerinde kullanılan yöntem ve tekniklere ilişkin bu çalışmada,aşağıdaki noktaların aydınlatılmasına çalışılmıştır. -Öğrenmenin oluşumu ile öğrenme ve öğretme kuramları, -Günümüzde ortaöğretim tarih derslerinin amaçlan, -Tarih öğretiminde kullanılan yöntem ve teknikler ve bunların tarih öğretimine nasıl uygulanması gerektiği, -Tarih derslerinde hangi araç gereçlerden yararlanılabileceği, -Tarih öğretim yöntemlerinin ve araç gereçlerin okullarda ne kadar kullanılıp kullanılmadığı, Bütün bu soruların cevabını bulabilmek için yurt içi ve yurt dışı yayınlar taranmış,öğrenci ve öğretmenlere anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgular bilimsel yöntemlerle çözümlenmiştir. Bu araştırma ile tarih derslerinin daha etkin ve kalıcı olabilmesi için farklı yöntemlerin ve araç gereç kullanımının yaygınlaştırılması ve öğrencinin aktif olduğu eğitim öğretim sürecine katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE METHOD THAT ARE USED IN HISTORY LESSONS IN SECONDARY EDUCATION Türker GÜNDO?DU Superviser: AssistProf. Dr. Betül ASLAN 2003-Page :165 Jury : Assist.Prof Dr. Betül ASLAN This searchhas portsearch quality and is formed five parts. Include methods and techriques are used at history lessons at secondary education in this search which had stried to illuminate of following materials. -Learning and teaching concepts with forme of learning -Aims of secondary education history lessons today -Use methods and techniques at teaching history and how must be apply of these at teaching history -At history lessons can profit by which materials -Whether the history teaching methods and materials are used ar not For find answers all of these questions in country and abroad publications had researched,had applide a questionnaire with teachers and students. The datas that are obtained has been analyzed with scientific methods. Use differandt methods and materials generalize had contributed to strive at process of education and instruction wich with active student for history lessons can be more effective and lasting with this search.