Kriz yönetimi ve muhtemel bir krize karşı işletmelerin hazırlıklarına yönelik alan araştırması (Denizli tekstil işletmeleri örneği)
Crisis management and a field research about organizations' preparedness to a possible crisis (sample of textile organizations in Denizli)
  1. Tez No: 188154
  2. Yazar: MÜCAHİT MEYDAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZETKRİZ YÖNETİMİ VE MUHTEMEL BİR KRİZE KARŞI İŞLETMELERİNHAZIRLIKLARINA YÖNELİK ALAN ARAŞTIRMASI (DENİZLİ TEKSTİLİŞLETMELERİ ÖRNEĞİ)Mücahit MEYDANİşletme Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2005Danışman: Yard. Doç. Dr. Çetin BEKTAŞEtkili bir kriz yönetiminin genel çerçevesini sunmayı ve ele alınan örneksektörde olası bir krize karşı işletmelerin hazırlık düzeylerini ölçmeyi amaçlayan buçalışma dört ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde genel olarak kriz kavramı, tanımı, belli başlı özellikleri vekaynakları üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde kriz sürecinin aşamaları ve sonuçları üzerinde durulurken,krizlerin örgütlere zararları ve olası yararları açıklanmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde kriz yönetimi kavramı tüm boyutlarıyla ele alınmıştır.Dördüncü bölümde Denizli tekstil işletmelerinin muhtemel bir krize karşıhazırlık düzeylerini ölçmeye yönelik alan araştırması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCRISIS MANAGEMENT AND A FIELD RESEARCH ABOUTORGANIZATIONS? PREPAREDNESS TO A POSSIBLE CRISIS (SAMPLE OFTEXTILE ORGANIZATIONS IN DENIZLI)Mücahit MEYDANDepartment of ManagementAfyon Kocatepe University, Social Sciences InstituteJune 2005Advisor: Yrd. Doç. Dr. Çetin BEKTAŞThis study consists of four main parts which is aiming to present the generalframework of effective crisis management and to measure the preparedness oforganizations against a possible crisis in analyzed sample sector.In part one, the concept of crisis, its definition, its main features and resourcesare analyzed generally.In the second part, while focusing on phases and results of process of crisis,costs and probable benefits of crisis to organizations are tried to explain.In the third part, the concept of crisis management is analyzed in its alldimensions.And finally in the fourth part, field survey is found that is to measure the levelof preparedness of textile organizations in Denizli against a possible crisis.