Küresel krize karşı işletmelerin izleyeceği stratejiler
The Strategies of businesses against global crisis
- Tez No: 125731
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
11 ÖZET KÜRESEL KRİZE KARŞI İŞLETMELERİN İZLEYECEĞİ STRATEJİLER Murad TİRYAKİOGLU İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2003 Danışman: Doç. Dr. Belkıs ÖZKARA Küreselleşmenin sağladığı finansal liberalizasyon ve beraberinde yabancı sermayenin artan akışkanlığı, özellikle gelişmekte olan ülkeler için makro ekonomik istikrarsızlık oluşturmakta ve hatta ileri düzeyde ise finansal kriz riskini ortaya çıkarmaktadır. Yaşanan bu krizler, ülke ekonomileriyle sınırlı kalmamakta, sirayet etkisi ile bölge ekonomilerini ve hatta dünya ekonomisini de etkilemektedir. Çalışmada küreselleşmenin gelişim süreci, etkileri ve türleri incelenmiş ve kriz olgusu üzerine yaklaşımlar değerlendirilerek kriz türleri üzerinde durulmuştur. Tarihte yaşanan küresel krizlerin kısa değerlendirmeleri yapıldıktan sonra küreselleşme sürecinde işletme yapılarının değişimi incelenmiştir. Spesifik olarak Türkiye'de, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası' na kote olarak faaliyet gösteren uluslararası ve çokuluslu işletmeler temel alınmış ve çalışmada küresel krizlerin bu işletmeler üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT THE STRATEGIES OF BUSINESSES AGAINST GLOBAL CRISIS Murad TIRYAKIOGLU Department of Business Administration Afyon Kocatepe University Instate of Social Sciences June 2003 Advisor: Associate Prof. Belkis OZKARA The financial libarelization brought by globalization and along with the increasing liqudity of foreign capital has been causing macro ecomnomical unstability for developing countries and furthermore it has been causing the risk of crisis on high scales. These experienced crisis are not only restricted by national economies, but also the regional and even world economies by the effect of spreading. In this study the developing process, effects and kinds of globalization are examined and approaches on crisis, are considered and kinds of crisis have been focused on. After a short evaluation of global crisis in the history, the changing structures of organization are examined in the globalization process. Specifically, multinational organizations in Istanbul Stock Exchange are focused on and in this study, the effects of global crisis on these organizations are examined.