Sultan sazlığı ve çevresindeki sucul ekosistemlerde ağır metal kirliliğinin incelenmesi
Investigation of heavy metal pollution at aquatic ecosystems in Sultan marshy and it's environs
  1. Tez No: 125799
  2. Yazar: DİLEK DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKSOY, PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
SULTÂN SAZLIĞI VE ÇEVRESİNDEKİ SUCUL EKOSİSTEMLERDE AĞİR METAL KİRLİLİĞİNİN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Dilek DEMİREZEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ E ylül 2002 ÖZET Sultan Sazlığı ve çevresinden seçilen 13 istasyondan alınan su, sediment, Phragmites australis, Typha angustifolia, Potamogeton pectinatus, Ranunculus sphaerosphermus ve Groenlandia densa'da ağır metal miktarları araştırılmıştır. Bütün bitki örneklerine ait köklerde Fe, Mn ve Cr konsantrasyonlarının sedimenttekinden yüksek, olduğu belirlenmiştir. Bitkilerin kök, gövde ve yaprakları ndaki ağır metal birikiminin kökte en fazla, daha sonra gövdede ve en az yaprakta olduğu tespit edilmiştir. Doğrudan fosseptik, gübre ve tarım ilaçlarının atıkları ile kirletilen alanlardaki bitkilerin bu durumdan daha fazla etkilendiği gözlenmiştir. Ayrıca araştırma alanındaki bölgelerin sonuçları standart değerlerle karşılaştırıldığında her alanın az ya da çok kirlenmeye maruz kaldığı belirlenmiştir. Typha angustifolia, Potamogeton pectinatus ve Phragmites australis'in Ranunculus sphaerosphermus ve Groenfandia densa'ya göre dokularında daha fazla miktarda ağır metal biriktirdiği belirlenmiştir. Çevresel değişimlerin belirlenmesinde biyolojik indikatör olarak her üç bitkinin de kullanılabileceği, ancak Phragmites australis ve Typha angustifotia'nın daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 401.03.04 Anahtar Kelimeler : Ağır metal, Sultan Sazlığı, biomonitor Sayfa Adedi : 260 Tez Yöneticileri : Doç. Dr. Ahmet AKSOY, Prof. Dr. Zeki AYTAÇ
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF HEAVY METAL POLLUTION AT AQUATIC ECOSYSTEMS IN SULTAN SAZLI?I AND IT'S ENVİRONS {PH.D. Thesis) Dilek DEMİREZEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT In this research, invastigated in the amount of heavy metal in the water.sediment and plants. In the sediment and plants {Phragmites australisjypha angustifolia, Potamogeton pectinatus, Ranunculus sphaerosphermus and Groenlandia densa) samples obtained from 13 different stations in Sultan Marshy has been investigated. Fe, Mn and Cr concentrations in the roots of the plants are higher than those sediment. The heavy metal accumulation on root, stem and leaves was found as root>stem>leaf. The most damaged areas are those in direct vicinity of the sewerage - sludge and fertilizers plants. All sampling sites in study area basin are generally more or less polluted when compared with the control values. It has been determined that the tissues of Phragmites australis, Typha angustifolia and Potamogeton pectinatus accumulates heavy metals more than the tissues of Ranunculus sphaerosphermus and Groenlandia densa. All plants can be used as a biological indicator while determining environmental changes; however, Phragmites australis and Typha angustifolia are more appropriate for the determination of environmental changes. Science code : 401.03.04 Key words : Heavy metals, Sultan Marshy, biomonitoring Page numbers : 260 Advisers : Asst. Prof. Dr. Ahmet AKSOY, Prof. Dr. Zeki AYTAÇ