Ergonomik kriterler açısından emniyet teşkilatı personelinin çalışma şartlarının incelenmesi ve mesai düzensizliğinden kaynaklanan iş kazaları
The Analysis of Turkish National Police according to the ergonomic rules and the works may cause related accidents like human rights violations
  1. Tez No: 125835
  2. Yazar: ÖMER ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ERGONOMİK KRİTERLER AÇISINDAN EMNİYET TEŞKİLATI PERSONELİNİN ÇALIŞMA ŞARTLARININ İNCELENMESİ VE MESAİ DÜZENSİZLİĞİNDEN KAYNAKLANAN İŞ KAZALARI (Yüksek Lisans Tezi) Ömer ARIKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAYIS 2002 ÖZET Emniyet teşkilatınca verilen güvenlik hizmetleri, kesintisizdir. Halkın güvenliği açısından bu hizmetler günün 24 saatine yayılmıştır. 7 gün 24 saat çalışma zorunluluğu ise vardiyalı çalışma zorunluluğunu gerektirmektedir. Emniyet birimlerinde şu anda uygulanan çalışma düzeni ve saatleri; iş verimliliği, insan hakları, personel motivasyonu, ergonomik kriterlerler ve beden açısından uygun değildir. Çok zor şartlar altında görev yapan emniyet mensupları için çalışma saatlerinin fazla olması iş kazalarını doğurmaktadır. Bir çok araştırmacı, iş kazaları hususunda şu ana kadar ürün sektöründe inceleme yapmıştır. Kamu ve hizmet sektöründe yok denecek kadar az inceleme vardır. Emniyet teşkilatında meydana gelen iş kazalarının azaltılması ve önlenmesi için çalışma şartlarının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde insan haklarının ihlali gibi çok ağır iş kazaları meydana gelecektir. Bilim Kodu : 626.11.01 Anahtar Kelimeler : Mesai Şartları, İş Kazası, Polis, Emniyet Teşkilatı. Sayfa Adedi : 127 Tez Yöneticisi -.Doç.Dr.Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF WORKING SYSTEM ON THE STAFF IN TURKISH NATIONAL POLICE (M.Sc. Thesis) Ömer ARIKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 2001 ABSTRACT The Turkish National Police provides security service so that, this service has to go on in 24 hours. The 24-hour working absolutely requires shift systems. Turkish Police Organization shift system isn't suitable for working productivity human rights, personnel motivation and human body. The difficult conditions to do the duties of a policeman, cause arise in work related accidents. Many researchers made researches in production sector about work related accident. There is a few researches about public and service sector. The work conditions have to be reorganized decrease and stop work related accidents in the Turkish Police Organization. Otherwise, the heavy workload, work may cause related accidents like human rights violations. Science code : 626.11.01 Key words : The Shift System, Work Accident, Police Turkish National Police Page number : 127 Advisor : Doç.Dr. Mustafa KURT