İç mekan zemin kaplamalarında tüketici tercihinin ekonomik yönden araştırılması
Study on economical way of customers preference in interior resident floor coating
  1. Tez No: 125834
  2. Yazar: YUNUS DENİZ FİTOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ill İÇ MEKAN ZEMİN KAPLAMALARINDA TÜKETİCİ TERCİHİNİN EKONOMİK YÖNDEN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) YUNUS DENİZ FİTOZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2002 ÖZET Günümüzde ekonomik durum nedeniyle çoğu iç mekanlarda yaptırılmak istenilen değil de, imkanlar dahilinde zemin kaplaması yaptırılmaktadır. Bu tez kullanıcıların nasıl bîr zemin kaplaması yaptırmak istediklerini ve bu zemin kaplamasının maliyeti kullanıcının kararını ne derece değiştirdiğini belirlenmek amacı ile yaptım. Geliştirilen 22 maddelik anket ile kullanıcının hangi zemin kaplamasını tercih ettiği ve hangi aşamalardan geçerek kesin bir karar verdiği belirledim. Ankete katılan 498 kişiden elde edilen verileri WEB tabanlı özel bir yazılım programı (PHP) kullanılarak çözümledim. Ankete katılanların verdikleri yanıtlar genel, cinsiyet, gelir durumu ve öğrenim durumu bakımından karşılaştırmıştır. Sonuç olarak, elde edilen veriler değerlendirildiğinde kullanıcıların kişisel arzu ve tercihlerinin önüne maliyetin geçtiği anlaşılmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500 10 13 Ekonomik yön, Zemin kaplaması, Tüketici tercihleri 150 Yrd. Doç. Dr. İhsan KÜRELİ
Özet (Çeviri)
IV STUDY ON ECONOMICAL WAY OF CUSTOMERS PREFERENCE IN INTERIOR RESIDENT FLOOR COATING (Master Thesis) YUNUS DENİZ FİTOZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 2002 ABSTRACT Presently, the floor coatings that are economically feasible are preferred in interior residencies instead of the desired floor due to economical situation. In this thesis, it is aimed to determine the desired floor coatings of the customers and the effects of the costs of such coatings in the decision-making stages of the customers. The preferred floor coating by the customer and after which stages the exact decision is made determined by a questionnaire that is formed with 22 questions. The data obtained from 498 people participating in this questionnaire has been examined by using a WEB based special software (PHP) program. The answers are compared for general, gender, income and education level As a result, after evaluating the obtained data, it has concluded that economical parameters have a more significant effect than customers' personal preference of required floor coating. Science Code : 500 10 13 Key Words : Economic Aspects, Floor Coating, Consumer Preferences Page Number : 150 ^_ Adviser : Assoc. PhD. İhsan KÜRELİ ^tfjix*******