Deprem etkilerinin azaltılmasında planlamanın rolü: Örnek kent Kocaeli
The Role of planning into reduce of earthquake effects example city: Kocaeli
  1. Tez No: 125840
  2. Yazar: ELİF KESİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
DEPREM ETKİLERİNİN AZALTILMASINDA PLANLAMANIN ROLÜ: ÖRNEK KENT KOCAELİ (Yüksek Lisans Tezi) Elif KESİCİ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ Şubat 2002 Özet Deprem, yerleşimlerin oluşumunu ve gelişimini doğrudan etkilemektedir. Temel amaçlar; deprem anında en az hasarla kurtulmak, deprem sonrasında normal yaşama en kısa sürede dönmektir. Bu amaçların gerçekleşmesi, depreme dayanıklı yerleşim ve yapılaşma ile mümkündür. Deprem riski altındaki bölgelerde, depreme dayanıklı ve güvenli yerleşim ve yapılaşma süreci ile bu süreçteki etmenler, bu araştırmanın konusudur. Bu konu, 17 Ağustos 1999 Kocaeli depremi ve sonrasında yürütülen çalışmalar ile ortaya konmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : Deprem, Deprem Riski, Deprem Zararı, Deprem Öncesi Planlama, Deprem Sonrası Planlama, Depreme Dayanıklı Yerleşim :136 : Öğr. Gör. Dr. Özlem DÜNDAR
Özet (Çeviri)
11 THE ROLE OF PLANING INTO REDUCE OF EARTHQUAKE EFFECTS EXAMPLE CITY KOCAELİ (M. Sc. Thesis) Elif KESİCİ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2002 ABSTRACT Earthquakes affect the formation and development of settlements directly. The principal aims are to release with the least damage at the earthquake instant and to return to normal life after the earthquake as soon as possible. The materialization of these aims is dependent on durable construction and the settlement The process of safe settlement, durable construction in the areas at risk in the earthquake and the factors in this process are the topics of this research. This topic brought up by August, 17, 1999 Kocaeli Earthquake and the works of construction after earthquake. Science Code : Key Words : Earthquake, Earthquake Risk, Earthquake Damage, Planning Before Earthquake, Planning After Earthquake, Settlement After Earthquake Page Number : 136 Adviser : Dr. Özlem DÜNDAR T£iİDfttKttSWW