Bazı elementlerin amberlit XAD-8 zenginleştirilmesi ve alevli atomik absorpsiyon spektrometresiyle tayini
Preconcentration of some elements with amberlite XAD-8 determination of them by using flame atomic absorption spectrometry
- Tez No: 125839
- Danışmanlar: PROF. DR. A. REHBER TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
BAZI ELEMENTLERİN AMBERLIT XAD-8 İLE DERIŞTTRILMESI VE ALEVLİ ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROMETRESÎYLE TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Sanem Ezgi KINAL (BİLGİN) GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada, Mn, Cu ve Co, Amberlit XAD-8 reçinesi içeren bir kolon kullanılarak zenginleştirilmiştir. pH, kompleksleştirici, elue edici çözelti cinsi ve derişimi, numune akış hızı ve numune hacmi gibi faktörlerin zenginleştirme verimine etkisi de araştırılmıştır. Deneysel olarak belirlenen en uygun şartlarda Mn, Cu ve Co'ın geri kazanma verimleri sırasıyla %(103+1), %(106±2), %(97±2) olarak elde edilmiştir. Reçinenin adsorpsiyon özelliklerini belirlemek için Mn, Cu, Co'ın adsorpsiyon izotermleri çalışılmış ve bağlanma denge sabitleri ve adsorpsiyon kapasiteleri hesaplanmıştır. Yöntemin gerçek numunelere uygulanabilirliğini araştırmak için Na, K, Ca ve Mg gibi bazı matriks elementlerinin geri kazanma verimine etkisi incelenmiştir. Yöntem Ankara şehir şebekesi çeşme suyunda Mn, Cu, Co tayinine uygulanmıştır. Ölçümler alevli AAS ile yapılmıştır. Bilim Kodu : 405.03.01 Anahtar Kelimeler : Mangan, bakır, kobalt, zenginleştirme, Amberlit XAD-8, alevli AAS Sayfa Adedi : 74 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Rehber TURKER.",,^^'^^t - r.C-
Özet (Çeviri)
PRECONCENTRATION OF SOME ELEMENTS WITH AMBERLITE XAD-8 AND DETERMINATION OF THEM BY USING FLAME ATOMIC ABSORPTION SPECTROMETRY (MS Thesis) Sanem Ezgi KINAL (BİLGİN) GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2002 ABSTRACT In this study, Mn, Cu and Co have been preconcentrated by using a colomn containing amberlite XAD-8 resin. The effect of the factors such as pH, complexing agent and the type and concentration of elusion solutions, the flow rate and volume of sample solution on the preconcentration efficiency have also been investigated. At optimum conditions determined experimentally, the recoveries of Mn, Cu, Co were found as to be (103±1)%, (106±2)%, (97±2)%, respectively. For the determination of the adsorption behavior of the resin, the adsorption isoterms of Mn, Cu, Co have been studied and the binding equilibrium constants and adsorption capacities have been calculated. In order to investigate the applicability of the method to real samples, the effect of some matrix elements such as Na, K, Ca, and Mg on the recovery have been investigated. This method was applied to water samples taken from Anakara municipilty tap water network for determining Mn, Cu, Co. All measurements was done by using FAAS. Science Code : 405.03.01 Keywords : Manganese, copper, cobalt, preconcentration, amberite XAD-8, FAAS Page Number : 74 Advisor : Prof. Dr. A. Rehber TÜRKER u