Lamine pencere profilinin teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Technical properties of the laminated window profile
- Tez No: 125845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
LAMINE PENCERE PROFİLİNİN TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa KÜÇÜKTÜVEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2002 ÖZET Bu çalışma, ülkemiz ağaç işleri endüstrisinde yeni kullanılmaya başlanan lamine pencere profilinin bazı teknolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, ülkemizde doğrama üretiminde yaygın olarak kullanılan karaçam (Pinus nigra var. P.) odunundan üre-formaldehit tutkalı ile üç katmanlı olarak hazırlanan örnekler kullanılmıştır. Hava kurusu yoğunluk (TS 2472), daralma miktarı (TS 4083), basınç (TS 2595), makaslama (ASTMD 3110), eğilme dirençleri ile eğilmede elastikiyet modülü (TS 2474 ve TS 2478) esaslarına göre 150 adet deney örneği üzerinde belirlenmiştir. Deneyler sonunda, lamine edilmiş karaçam pencere profilinin teknolojik özelliklerinin, kendi türünü temsil eden masif pencere profilinin teknolojik özelliklerinden daha üstün olduğu tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 705.3.001 Anahtar Kelimeler :Laminasyon, Karaçam, Üre-formaldehit tutkalı, Lamine pencere profili, Pencere profili Sayfa Adedi :53 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ŞENEL
Özet (Çeviri)
TECHNICAL PROPERTIES OF THE LAMINATED WINDOW PROFILE (M. Sc. Thesis) Mustafa KUCUKTUVEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2002 ABSTRACT In this study, it is aimed to ascertain and determine the technological properties same of the laminated window profile which people have just started to use them in the woodworking industry of the country. For this purpose, in the production of window profile that is commonly used in our country, the window profiles which are prepared of the Pinus nigra var Pallasiana by urea - formaldehyde glue, in the form of the tree layers are subjected to some experiments the densty (TS 2472), shrinkage amount (TS 4083), compression strength (TS 2595), shear strength (ASTMD 3110), bending strength and modulus of elasticity (TS 2474 and 2478), were determined on totaly 150 samples. At the end of the experiments it has been proven that the technical properties of the laminated wood, Pinus nigra var Pallasiana window profile have more superior values than the technical properties of the wood window profile representing these materials. Science code :705.3.001 Keywords :Lamination, Pinus nigra var P., Urea-formaldehyde, laminated window profile. Window profile Page number :53 Adviser :Asist Prof. Dr. Ahmet ŞENEL