Metal içeren bazı pestisitlerin alevli atomik absorpsiyon spektroskopisi (FAAS) ile tayini
Indirect determination of some pesticides containing metal by atomic absorption spectroscopy (FAAS)
- Tez No: 125857
- Danışmanlar: PROF. DR. A. REHBER TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
METAL İÇEREN BAZI PESTÎSİTLERİN ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROSKOPİSİ (FAAS) İLE DOLAYLI OLARAK TAYİNLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Burçin SEZER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2002 ÖZET Bu çalışmada metal içeren pestisitlerden olan zineb, ferbam ve maneb atomik absorpsiyon spektroskopisi ile dolaylı olarak tayin edildi. Pestisitler sıcak derişik hidroklorik asit ile parçalandıktan sonra açığa çıkan çinko, demir ve mangan elementleri FAAS ile tayin edildi ve stokiyometrik ilişkiden faydalanılarak pestisit derişimi hesaplandı. Sentetik numunelerde zineb % 0,95, ferbam %0,70, maneb ise -%2,28 bağıl hata ile tayin edildi. Geliştirilen bu yöntem domates ve buğdayda pestisit analizine uygulandı. FAAS ile yapılan analizlerin doğruluğunu kontrol etmek için aynı numunelerde aynı pestisitler UV/GB spektrofotometrik yöntemle de tayin edildi. UV/GB'de zineb - % 1,43, ferbam - % 3,47, maneb ise - %0,62 bağıl hata ile tayin edildi. Yöntemin kesinliği de oldukça iyi olup, bağıl standart sapma % 5'in altındadır. Bilim Kodu : 403.03.01 Anahtar Kelimeler : Pestisitler, AAS, dolaylı tayin Sayfa Adedi : 76 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. A.Rehber TÜRKER
Özet (Çeviri)
INDIRECT DETERMINATION OF SOME PESTICIDES CONTAINING METAL BY ATOMIC ABSORPTION SPECTROSCOPY (FAAS) (M. Sc. Thesis) Burçin SEZER GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY February 2002 ABSTRACT In this study; the pesticides, zineb, maneb and ferbam containing metal have been indirectly determined by atomic absorption spectroscopy. For this purpose, these pesticides were decomposed with hot concentrated hydrochloric acid. Zinc, manganase and iron were determined by FAAS and the concentrations of pesticides were calculated by using the stociometric relationship. Percent errors in the determination of zineb, maneb and ferbam in synthetic solutions were 0,95 %, - 2,28 % and 0,70 % respectively. This method was applied to the analysis of pesticides in tomato and grain. Same pesticides in same samples were also determined by UV/GB spectrophotometry in order to check the accuracy of the results of FAAS analysis. In spectrophotometric determinations, percent errors were found as - 1,43 %, - 0,62 %, - 3,47 % for zineb, maneb and ferbam. The precision of the method is highly good and the relative standard deviation is below 5 %. Science Code Key Words Page number Adviser 403.03.01 Pesticides, AAS, indirect determination 76 Prof.Dr. A.Rehber TÜRKER