Doğrusal olmayan hedef programlama ile portföy seçimi
A Nonlinear goal programming model for portfolio selection
  1. Tez No: 125856
  2. Yazar: SİBEL DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. ALPTEKİN ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yöneylem araştırmasında karşılaşılan problemler içerdiği amaç sayısına göre tek amaçlı ve çok amaçlı olmak üzere iki şekilde incelenir. Tek amaçlı problemlerle ilgili modellerde sadece en büyüklemek ya da en küçüklemek şeklinde tek bir amaç söz konusudur. Ancak, gerçekte karşılaşılan problemlerle ilgili doğru kararlar alabilmek için bir çok kriterin aynı anda göz önünde bulundurulması gerekir. Bu durum, çok amaçlı modellerin yöneylem araştırmasında önemli bir yer almasını sağlar. Bununla birlikte, karşılaşılan problemlerin bir çoğu da gerek içerdiği kısıtlayıcılar gerekse amaç fonksiyonları açısından doğrusal olarak ifade edilemez. Bu çeşit problemlerin doğrusallık varsayımı altında tanımlanması ve çözmeye çalışılması sapmalı sonuçlar bulunmasına yol açar. Bu sebeple, bu tür problemlerin doğrusal olmayan yapıda amaç fonksiyonu ya da kısıtlayıcı fonksiyonları içeren yapıda modellenmesi ve doğrusal olmayan programlama çözüm teknikleri ile çözümlenmesi gerekir. Bu çalışmada, hem doğrusal olmayan yapıda kısıtlayıcı fonksiyon içeren hem de birden çok amaca sahip“portföy seçim modeli”oluşturulup bu model için“doğrusal olmayan hedef programlama”tekniği ile optimum çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 406. 01. 01 Anahtar Kelimeler : doğrusal olmayan hedef programlama, portföy seçimi
Özet (Çeviri)
The theoretical problems faced in Operations Research, depending upon the number of objective functions, are examined in two ways: single objective and multiple objective models. In the models related to single objective problems, there is only one objective such as maximization and minimization. However, it is necessary that several objectives are taken into consideration simultaneously in order to make right decisions about problems. Thus, multiple objective models constitute a significant part of the Operations Research. On the other hand, the majority of problems cannot be formulated linearly in terms of both included constraints and objective functions. The fact that this kind of problems are defined and solved under the assumption of linearity causes biased outcomes. To this end, it is necessary to formulate these models so as to include non linear objective functions or constraints. Moreover, this kind of problems must be solved by non linear programming techniques. In this study, Non linear Goal Programming technique is employed to find an optimal solution to a Portfolio Selection model which includes non linear constraints and multiple objectives. Science Code Key Words Page number Adviser 406. 01. 01 non linear goal programming, portfolio selection