Araç lastikleri ve trafik kazalarında lastiğin yeri ve önemi
Vehicles' tires and its place and importance in traffic accidents
  1. Tez No: 125861
  2. Yazar: ÖZEL SEBETCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ARAÇ LASTİKLERİ VE TRAFİK KAZALARINDA LASTİĞİN YERİ VE ÖNEMİ (Yüksek Lisans Tezi) ÖZEL SEBETCI GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmada, ülkemizde meydana gelen trafik kazalarındaki araç kusurları içinde en yüksek paya sahip olan lastiklerin rolü ve önemi incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde lastiğin tanımı, görev ve fonksiyonları, kimyasal özellikleri ve fiziksel yapısı ayrıntılı olarak incelenerek bu özelliklerin araç-lastik arası uyumundaki önemi vurgulanmıştır. Daha sonra bu bilgiler ışığında lastiğin performansını ve ömrünü etkileyen faktörler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise lastiklerin trafik kazalarında ki rolü istastistiki bilgilere dayanılarak belirlenmiştir. Sonuç olarak da trafik kazalarının önlenmesi ve araç güvenliğinin sağlanabilmesi için lastiklerin seçimi, bakım ve kullanımına yönelik öneriler tespit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.01.00 Lastik, Trafik Kazalarında Lastik, Lastik Yapısı 86 Doç. Dr. Mehmet EROĞLU
Özet (Çeviri)
VEHICLES' TIRES AND ITS PLACE AND IMPORTANCE IN TRAFFIC ACCDDENTS (M.Sc. Thesis) ÖZEL SEBETCİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study the role and the importance of tires which has the highest rate in the accidents sourcing from vehicles in our country has been studied. In the first chapter of this thesis by examining the desciption of tires, their role and frictions, chemical properties and physical structure thorougly the importance of these features in the accordance of vehicle-tire has been underlined. Then in the light of this information the factors affecting the performance and the durability of tire has been explained. In the fourth chapter the role of tires in traffic accidents has been underlined by statistical information. Some recommendations on choosing, caring and using tires have been suggested to prevent traffic accidents and provide vehicle safety as a conclusion. Science Code Key Words Page Number Adviser 625.01.00 Tire, tires in traffic accidents, tire structure 86 Assoc Prof. Dr. Mehmet ERO?LU