Bir market işletmesinde yönetim bilgi sistemi uygulaması
An Application of management information system in a grocery store
- Tez No: 125862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
bir market işletmesinde yönetim bilgi sistemi uygulaması (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa Bülent İR KIL AT A GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2002 ÖZET Çok geniş bir uygulama kapsamı içeren Yönetim Bilgi Sistemi, yönetim işlevi ve organizasyon fonksiyonlarını geniş bir açıda destekler. Aynı zamanda her Yönetim Bilgi Sistemi iş prosesini bir alt fonksiyonu olarak içerir. Bu noktada Yönetim Bilgi Sistemi karar verme modelleri ile veri tabanına kullanıcının ulaşmasını sağlayan bir oryantasyondur. Yönetim Bilgi Sistemini oluşturan fiziksel parçalar sistemin görünen ve elle tutulan parçalarıdır. Bunlar donanım, yazılım, veri dosyaları, kurallar ve personeldir. Bilgi işlem fonksiyonları insan makine iletişimi sağlar. Bu tezde, Ata Market işletmesi için bir Yönetim Bilgi Sistemi tasarlanmıştır. Bu sistem sayesinde yöneticilerin daha güvenilir ve hızlı karar vermeleri sağlanacaktır. Ayrıca müşteri ve tedarikçi ile yürütülen işlemler daha etkin ve verimli olacaktır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Yönetim Bilgi Sistemi, Karar Verme Sayfa Adedi : 135 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
AN APPLICATION OF MANAGEMENT INFORMATION SYSTEM IN A GROCERY STORE (M.Sc. Thesis) Mustafa Bülent IRKILATA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND THECHNOLOGY FEBRUARY 2002 ABSTRACT Management information system which has great application range supports managerial and organizational functions. At the same time all Management information systems involves the work process as a subfunction. At this point Management information systems with decision making models form an orientation which allows the user to contact the database. The physical parts of Management information system are the visible and the concrete parts. These are hardware, software, data files, rules and staff. Information processing functions provide the communication between the human and the machine. By this thesis a management information system is designed for Ata grocery store.The system would help the managers to make decisions faster and reliable. Also the processes carried out with suppliers and customer will be more effective and efficient. Science Code : Key Words : Management information system, Decision Making Page Number : 135 Adviser : Assoc. Prof. Hadi GÖKÇEN