Cam malzemelerin aşındırıcı su jetiyle kesilebilirliği
Cutting of glass materials by abrasive water jet
  1. Tez No: 125863
  2. Yazar: SELÇUK BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
CAM MALZEMELERİN AŞINDIRICI SU JETİYLE KESİLEBİLİRLİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Selçuk BALTACI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2002 ÖZET Kırılgan bir malzeme olması sebebiyle camın klasik yöntemlerle işlenmesi zordur ve işlenmesi sırasında genellikle kimyasal maddeler kullanılmakta bu durum çevre kirliliğine yol açmaktadır. Su jeti ile camın işlenebilirliği sağlanırsa çevre kirliliği açısından bir kazanç olacaktır. Bu araştırmada aşındırıcı su jeti ile cam malzeme kesme konusunda deneysel çalışmalar yapılmıştır. Sodakalsik (pencere ) camı kullanılan deneylerde, çift etkili bir pompayla sağlanan yaklaşık 4000 bar basınçta CNC kontrollü çift kafalı çalışan aşındırıcı su jeti tezgahında kesme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Kullanılan nozul çapı 1,1 mm dir ve cam üzerine 6 mm uzaklıkta konumlandırılmıştır. Yapılan kesme işleminde 3mm, 6mm, 8mm ve 16mm kalınlıklarında düz cam plakalar kullanılmıştır. 200 - 2000 mm/dak. kesme hızları arasında cam malzemeler kare, yıldız, daire, nokta vuruşu, karmaşık şekillerde işlemeler ve her bir kalınlığa değişik kesme hızlarında üçer adet düz çizgi şeklinde kesme işlemleri uygulanmıştır. Cam levha üzerinde yapılan çalışmalarda; su jetinin kesme işlemine başladığı noktalarda kalınlığı küçük olan cam levhalarda 3 mm ye kadar çap genişlemesi olmaktadır. Kalınlık arttıkça camın delinmeye başlandığı ilk nokta etrafında düzensiz çatlak, kırılma ve çap genişlemesi olmuştur. Çatlak ve kırılma uzunlukları, kesmeye başlama noktası etrafında üç veya dört yönde 3 mm ile 20 mm arasında değişmiştir. Nokta vuruşlu kesmede,basınçlı suyun cam levha yüzeyine anlık püskürtülmesiyle cam levha yüzeyinde kırılma ve delinme olmuştur. Kırılmaların 3 mm - 20 mm uzunluklar arasında değiştiği görülmüştür. Camın kırılgan malzeme olmasından dolayı basınçlı su kesme derinliğinden sonra tezgahın tablasındaki ızgaralara çarparak camın alt yüzeyinde beyazlama ve çizgisel oyulmalar şeklinde hasar verebilmektedir. Kesme genişlikleri cam levhanın üst yüzeyinde 1,255 mm - 1,72 mm arasında alt yüzeydeki kesme genişlikleri 0,841 mm - 1,312 mm arasında değişmiştir. Üst yüzey ve alt yüzey kesme genişliklerine göre oluşan koniklikler 0,14 mm - 0,64 mm aralıklarında değişmiştir. Konik yüzeylerdeki eğim açılarının da 0°,34' - 2°,8' arasında değiştiği hesaplanmıştır. Kesme hızları arttıkça yüzey pürüzlülük değerleri artmıştır. Yüzey pürüzlülük değerleri Ra;5,06 - 6,04 \xm ve Rmax 30,21 - 44,86 (j.m aralıklarında değişmiştir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Su jeti ile kesme, Aşındırıcılı su jeti Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Muammer NALBANT
Özet (Çeviri)
CUTTING OF GLASS MATERIALS BY ABRASIVE WATER JET (MSc. Thesis) Selçuk BALTACI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2002 ABSTRACT Machining of glass with classical methods is hard because of ite broken structure. Beside these chemical materials are used during the machining. This causes environment pollution. Cutting glass by water jet will reduce environment pollution. In this work experimental works regarding glass material cutting by water jet have been carried out. In the experiments sodacalsic (window) glass was used and cutting operations were carried out on a double headed CNC water jet machine tool having 4000 bar pressure provided by a double effective pump. The diameter of the nozzle used is 1.1 mm and it stand off distance was 6 mm above the glass. Flat glass plates with the thickness of 3 mm. 6 mm. 8mm and 16 mm were used for cutting operations. The glass materials were cut in square, star round and complex shape using 200 - 2000 mm/min. Point strike, complex profile cutting and three straight line cutting processes using different cutting speed for each thickness. The diameter enlarged up to 3 mm at points where cutting started on the glass plates with small thickness. Uniform cracks breakage and diameter enlargements were occured at the frst point where boringstarted on thick glass plates. The lengths of cracks and berakage around cutting starting points in three or four directions varied between 3 mm and 20 mm. In point strike cutting breakeage and hole occured in the glass plate when the pressured water sprayed on the surface of the glass plate. Pressured water engraves the bottom surface of the glass by hitting the grid on the machine tool table after pressured water cutting depth since the glass is a brittle material. Cutting widths have changed between 1.255 mm and 1.72 mm on the top surface of the glass tablet, and between 0.841 mm and 1.312 mm at the bottom surface. According to top and under surface cutting widths, forming conies have changed between 0.14 mm - 0.64 mm Angles of incline alterations in surfaces of conic have also been calculated between 0o.34'-2°.8'. The more cutting speeds have increased, the more the surface roughness values have increased. Surface roughness values have changed between Ra; 5.06-6.04 urn and Rmax 30.21-44.86 urn. Science Code Key Words Page Number Adviser 626.12.01 Cutting with water jet, Abrasive Water jet 113 Prof. Dr. Muammer NALBANT