Mikrodalga ile tomografik görüntüleme
Microwave tomographic imaging
- Tez No: 125881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
MIKRODALGA İLE TOMOGRAFIK GÖRÜNTÜLEME (Yüksek Lisans Tezi) Gökhan TIKIT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2002 ÖZET Elektromanyetik dalgalar kullanılarak tomografik görüntülemenin nasıl yapıldığı bu tezde anlatılmaktadır. Bu konunun açıklanabilmesi için gerekli olan Fourier yeniden yapılandırma yöntemi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu yöntem tomografik görüntülemenin temel bir yöntemidir ve eksiksiz bir matematiksel yaklaşım olan Fourier dönüşüm teorisine dayanır. Tezde ayrıca sayısal simülasyon yöntemi kullanılarak dielektrik yapıdaki cansız nesnelerin tomografik görüntüleme çalışması yapılmıştır. Bilim Kodu :6190202 Anahtar Kelimeler : Mikrodalga, Tomografi, Fourier Kesit Teoremi, İki Boyutlu Fourier Yeniden Yapılandırma Yöntemi. Sayfa Adedi :108 Tez Yöneticisi :Yrd.Doç.Dr.Erkan Afacan
Özet (Çeviri)
11 MICROWAVE TOMOGRAPHIC IMAGING (M.Sc.Thesis) Gökhan TIKIT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2002 ABSTRACT In this thesis tomographic imaging with electromagnetic waves is studied. Fourier reconstruction theorem is investigated in detail. This method is fundamental to tomographic imaging and is based on Fourier slice theorem which is a perfect mathematical approach. Also numerical simulation is used to obtain the tomographical image of dielectric bodies. Science Code :6190202 Key Words : Microwave, Tomography, The Fourier Slice Theorem, Two-Dimensional Fourier Reconstruction Methods. Page number :108 Adviser :Asst.Prof.Dr.Erkan Afacan