A new ultrawide-band (Uwb) microwave imaging system with minimized mutual coupling effects for breast tumor detection
Meme kanseri tümörünün tespit edilmesi için karşılıklı kuplaj etkilerinin minimize edildiği çok geniş bandlı (Çgb) yeni bir mikrodalga görüntüleme sistemi
- Tez No: 307785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT CANBAY, DOÇ. DR. BAHATTİN TÜRETKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Elektromagnetik dalgalar ve anten teknolojisi, günümüzde geniş bir uygulama alanına sahiptir ve güncel alanlarından biri de mikrodalga ile uzaktan algılama sistemleridir. Meme kanseri tümörü tespiti üzerine artan tahribatsız algılama ihtiyacı, elektromagnetik dalgalar konusunu bu alanda sıcak tutmaktadır. Meme kanserinin erken tanısında, en yaygın olarak kullanılan X-ışını mamografi tekniğine alternatif olarak birçok pasif ve aktif mikrodalga tekniği geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları, mikrodalga radyometri, hibrit mikrodalga termoakustik görüntüleme, mikrodalga tomografisi ve çok geniş bandlı (ÇGB) radar-tabanlı mikrodalga tekniğidir. Mükemmel avantajları ve üstünlüğü nedeniyle, son yıllarda meme kanseri tümörü tespiti için ÇGB mikrodalga görüntüleme teknolojisi büyük ilgi görmektedir.Bu çalışma, tümör tespiti için karşılıklı kuplaj etkilerinin azaltıldığı optimum anten tasarımı ile üretim ve testlerini içermektedir. Üzerinde çalışmak üzere tümör ve gerçekçi meme fantom modelleri imal edilecektir. Ölçülen sinyaller, hızlı ve geliştirilmiş görüntüleme algoritmaları kullanarak pozisyonun bir fonksiyonu olarak oluşturulacaktır. Günümüzdeki benzer şekilde geliştirilmekte olan görüntüleme sistemlerinden daha iyi çözünürlük elde edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic waves and antennas have a huge application area, and one of the challenging areas is remote sensing systems and detection systems using microwaves, today. Increasing demand on non-destructive sensing or detecting breast tumor keeps this subject hot in this field. There are various passive and active microwave techniques which have been proposed as an alternative to the most widely used X-ray mammography for early detection of breast cancer, such as microwave radiometry, hybrid microwave-induced acoustic imaging, microwave tomography and UWB microwave radar technique. Because of its excellent advantages, recent years have shown a dominant interest in a UWB microwave imaging technique, for a particular technique to detect and locate a breast tumor.This study will consist of an optimum antenna design with minimized mutual coupling effects, fabrication and testing for tumor detection. Realistic breast phantom models, as well as tumor-simulating objects, will be constructed for testing on. Images of the measured signals will be created as a function of position with fast and improved imaging algorithms. It?s aimed to get better resolution results than similar recent developed microwave imaging systems.