Sargı bezi katlama, kesme ve paketleme makinasının tasarımı ve hesapları
The Design and calculations of bandage cloth folding, cutting and packaging machine
- Tez No: 125885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT GEMALMAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
SARGI BEZİ KATLAMA, KESME VE PAKETLEME MAKTNASININ TASARIMI VE HESAPLARI (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet DEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Bu çalışmada hastanelerde kullanılan hijyen sargı bezi katlama, kesme ve paketleme makinasının tasarlanması ve hesaplarının (imalatının da) yapılması sağlanmıştır. Bir elektrik motorunun milinden alman moment, kayış-kasnak sistemi vasıtasıyla dişli mekanizmaya iletilmektedir. Dişli çarklar da üzerlerinde bulunan milleri döndürmektedir. Dolayısı ile miller üzerindeki bronz merdaneler dönmektedir. Rulodan gelen şerit sargı bezi, bronz merdanelerin arasından geçerek 4 kat olarak katlanması sağlanmaktadır. İlk katlamadan sonra bez, belirli bir standartta kam muindeki bıçak vasıtasıyla kesilmekte ve paketlemede son bir işlemle paketlenmektedir. Tasarımda millerin, dişli çarkların, yatakların, kamların, yarım ay kamaların mukavemet hesapları ( eğilme ve burulma momentleri, yüzey basınçları, kesme gerilmeleri vb.) yapılmış olup en uygun malzemeler, mümkün mertebe standartlardan seçilmiştir. Diğerleri de teknik resimleriyle verilmiştir. Bilim Kodu : 625 02.02 Anahtar Kelimeler : Sargı Bezi, Katlama, Dişli Çark, Mil, Tasarım Sayfa Adeti : 136 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nihat GEMALMAYAN
Özet (Çeviri)
11 THE DESIGN AND CALCULATIONS OF BANDAGE CLOTH FOLDING, CUTTING AND PACKAGING MACHINE (M. Sc Thesis) Mehmet DEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2002 ABSTRACT In this study, the hygienic bandage cloth folding, cutting and packaging machine's -which is being used in hospitals- design and calculations (also manufacturing of that machine) have been done. Power taken from an electrical motor is transmitted to gear mechanism by a belt and pulley mechanism as a moment These gears also rotate their shafts. Therefore the pulleys on these shafts are also rotated. The (band) bandage cloth coming from roll passes from between bronze rollers and then it is folded as 4 layer by this machine. After then this folded cloth is cut by knife on the cam shaft and also it is packaged as convenient to a standard. In this design all of the calculations (bending and torsional moments, surface pressures, shear and normal stresses and etc) about the shafts, gears, bearings and cams have been done and most suitable materials have been selected from related standards. The others are given with technical drawings. Science code : 62502.02 Key Words : Bandage cloth, Folding, Gear, Shaft, Design Page number : 136 Advisor : Yrd. Doç. Dr. Nihat GEMALMAYAN T4. YiiKSOtöaBElUl MHULü