Silindirik çekme kalıplarında kalıp elemanlarının bilgisayar yardımıyla seçimi
The Selection of die elements in cylindrical dies by means of computer
  1. Tez No: 125895
  2. Yazar: ALİ RIZA ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
SİLİNDİRİK ÇEKME KALIPLARINDA KALIP ELEMANLARININ BİLGİSAYAR YARDIMIYLA SEÇİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali Rıza ERBİL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada, silindirik kapların çekilmesinde gerekli olan tasarım hesaplarını yapan ve yapılan hesaplar sonucunda uygun kalıp elemanlarını seçip montaj ve detay resmilerini çizdiren bir dizi bilgisayar programı hazırlanmıştır. Programlar, AutoLISP ve DCL dilinde yazılmış, AutoCAD ortamında çalıştırılmıştır. Oluşturulan veritabanları sayesinde seçilen malzeme cinsine uygun çekme oranları tespit edilerek, her kademedeki çekme çap ve yükseklikleri, çekme boşluğu, zımba ve kalıp kavisleri, kalıplama kuvvetleri hesaplanabilmekte, yapılan hesaplamalara göre kalıp tasarımı yapılıp kalıp elemanlarının seçimi sağlanmakta ve resim çıktısı alınabilmektedir. Bu çalışma ile silindirik çekme kalıp tasarımında tasarım işlemlerinin kolaylaştırılması, tasarım süresinin kısaltılması ve tasarımın kısa sürede yeniden güncelleştirilmesi amaçlanmıştır. Hazırlanan program 10 MB'Iık yer kaplamaktadır. Bilim Kodu : 225. 07. 01 Anahtar Kelimeler : Çekme Kalıplan, Bilgisayar Destekli Tasarım Sayfa Adedi : 112 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Faruk MENDİ
Özet (Çeviri)
THE SELECTION OF DIE ELEMENTS IN CYLINDIRICAL DIES BY MEANS OF COMPUTER (Master of Science Thesis) Ali Rıza ERBIL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In this study, a series of computer programs, which make the necessary calculations for drawing the cylindirical containers and select the suitable die parts and draw the installation design picture, has been prepared. These programs were written in the AutoLISP and DCL languages and worked in the AutoCAD environment. With the help of the formed data basis, the selected material are fixed, the drawing diameters and heights for each stage, the drawing cavity, the bends of cutting dies and dies, the dying power can be calculated, the dying design is made in terms of the calculations and the selection of the die parts can be made and the picture output can be obtained. With this task, it has been aimed to make the design procedures in designing cylindirical drawing of die easier to shorten the period of design and upgrading the design in a short period once again. This programme covers 10 MB place. Science Code Key Words Page Number Adviser 225. 07. 01 Drawing Dies, Computer Aided Design 112 Prof. Dr. Faruk MENDİ