Bir telekomünikasyon işletmesinde yönetim bilgi sistemi (YBS) uygulaması
Management information system (MIS) application at a telecommunication firm
- Tez No: 125898
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
VI BİR TELEKOMÜNİKASYON İŞLETMESİNDE YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ (YBS) UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ayça YÜCELER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Bilgisayar teknolojisindeki hızlı değişim, Yönetim Bilgi Sistemi kavramının gelişmesini olumlu yönde etkilemiştir. Bilgisayar, bilgi işlem, bilgi ve iletişim işletmeler için başlı başına bir rekabet koşulu haline gelmiştir. Bilgisayar destekli yönetim bilgi sistemine sahip olan işletmeler, rakiplerine oranla çok büyük rekabet üstünlüğüne sahip olmaktadırlar. Bu araştırmada, YBS genel anlamda detaylı olarak incelenmiş ve bir telekomünikasyon firmasında uygulama çalışması yapılmıştır. Bilim Kodu : 605.02.00 Anahtar Kelimeler : Yönetim bilgi sistemi, YBS, bilgi teknolojileri Sayfa Adedi : 92 ". :.V* Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi Kutay o-a^'^ *' ' r, W.P «
Özet (Çeviri)
vıı MANAGEMENT INFORMATION SYSTEM (MIS) APPLICATION AT A TELECOMUNICATION FIRM (M.Sc. Thesis) Ayça YÜCELER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2002 ABSTRACT Development of The Management Information System concept is positively affected by the rapid changes at the computer technologies. Computer, information systems, communication systems have become a must for the computation between the companies. The companies that have computer supported MIS have superior competetive advantage compare to the others. In this research, MIS is analayzed deeply in a general approach and a pilot study have been performed for a telecommunication company. Science Code Key Words Page Number 605.02.00 Management information system, MIS, information technologies 92 Adviser : Prof. Dr. Fevzi Kutay