Fuzzy kuvvetli b-metrik uzaylarda ayırma aksiyomları
Separation axioms in fuzzy strong b-metric space
- Tez No: 965717
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde ilk olarak fuzzy küme kavramı ve fuzzy kümelerle ilgili işlemler verilmiştir. Daha sonra kuvvetli b-metrik uzay ve fuzzy kuvvetli b-metrik uzayle ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir ilerleyen kısımda topolojik uzaylarda ve metrik uzaylarda ayırma aksiyomları verilmiştir. Daha sonra fuzzy metrik uzaylarda ayırma aksiyomları verilmiştir. Son bölümde fuzzy kuvvetli b-metrik uzaylarda ayırma aksiyomları ve ispatları verilmiştir. Son olarak sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the concept of fuzzy set and operations related to fuzzy sets are given. Then, basic definitions and theorems related to strong b-metric space and fuzzy strong b metric space are given. In the following section, separation axioms in topological spaces and metric spaces are given. Then, separation axioms in fuzzy metric spaces are given. In the last section, separation axioms and proofs in fuzzy strong b-metric spaces are given. Finally, results of the study are given.