Uçları sabit bir silindirde iç ısı üretimi nedeniyle oluşan elastik-plastik gerilmelerin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Analysis of elastic-plastic stresses in a fixed end cylinder with because of internal heat generation by the finite element method
  1. Tez No: 125906
  2. Yazar: MEHMET BURKAY SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
UÇLARI SABİT BİR SİLİNDİRDE İÇ ISI ÜRETİMİ NEDENİYLE OLUŞAN ELASTİK-PLASTİK GERİLMELERİN SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi ) Mehmet Burkay SARI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Bu çalışmada, sıcaklığa bağlı akma dayanım özelliğinin, elastik-mukemmel plastik bir malzeme ve Tresca akma kriteri için, uçları sabit bir silindirde iç ısı üretimi nedeniyle oluşan elastik-plastik gerilmeler üzerindeki etkisini sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca elastik-lineer plastik bir malzeme için uçları sabit bir silindirde iç ısı üretimi nedeniyle oluşan elastik-plastik gerilme dağılımı da elde edilmiştir. Bilim Kodu : 625 02 02 Anahtar Kelimeler : Sonlu Elemanlar Metodu, Plastisite, Akma Kriteri Sayfa Adedi : 124 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Müfit GÜLGEÇ
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF ELASTIC-PLASTIC STRESSES IN A FIXED END CYLINDER WITH BECAUSE OF INTERNAL HEAT GENERATION BY THE FINITE ELEMENT METHOD (MSc Thesis) Mehmet Burkay SARI CAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCICENCE AND TECHNOLOGY April 2002 ABSTRACT In this study, effect of temperature dependent yield stress on the elastic-plastic stresses deyeloped in a fixed-end cylinder by internal heat generation is investigated by the finite element method for an elastic-perfectly plastic material and Tresca's yield condition. The distribution of elastic-plastic stresses developed in a fixed-end cylinder because of internal heat generation is also obtained for an elastic-Iinearly plastic material. Science Code Keywords Page Number Advisor : 625 02 02 : Finite Element Method »Plasticity, Yield Criterion :124 ; Assoc Prof. Dr. Müfit GÜLGEÇ ?at YtKS^öâEirrtea