PVD yöntemi ile TiN kaplanmış AISI 304 çeliğinin aşınma deneyleri ve yüzey özelliklerinin incelenmesi
Wearing test of TiN plated AISI 304 steel and investigating the services characteristics
- Tez No: 125907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
PVD YÖNTEMİ İLE TİN KAPLANMIŞ AISI 304 ÇELİĞİNİN AŞINMA DENEYLERİ VE YÜZEY ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat DAĞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Bu çalışmada katodik ark PVD (Physical Vapour Deposation) yöntemiyle iş kalıplan ve makina elemanları olarak kullanılan AISI 304 çeliğinin kaplanabilirliği ile kaplanmış malzemenin aşınma özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla 06,5x60 mm boyutlarında numuneler hazırlanmış ve hazırlanan numunelere sertleştirme işlemi, 30 ve 60 dakika kaplama sürelerinde katodik ark PVD yöntemi ile TİN kaplama işlemi uygulanmıştır. Kaplanmış ve kaplanmamış numunelerin aşınma, mikrosertlik gibi mekanik özellikleri ile SEM (Scanning Electron Mikroscope), EDS (Energy Dispersive Spectrum) gibi metalografik incelemeler yapılmıştır. Artan kaplama süresinin kaplama tabakasının kalınlığında ve aşınma direncinde artışa neden olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : PVD, TİN, Aşınma, İnce sert kaplama Sayfa Adedi : 133 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Hasan SERT
Özet (Çeviri)
WEARING TEST OF TİN PLATED AISI 304 STEEL AND INVESTIGATING THE SERVICES CHARACTERISTICS (M.Sc. Thesis) Murat DA? GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2002 ABSTRACT Plating ability of the AISI 304 steel used in working moulds and machine elements covered by the cathodic arc PVD (Physical Vapour Deposition) method and the wearing characteristics of the surface have been investigated in this study. Due to this effect, samples of 06,5x60 mm. have been prepared, and hardening transaction and 30 and 60 minutes TiN plating by the cathodic arc method have been applied to these samples. The mechanical properties like wearing and micro hardening as well as like metallographic studies like SEM (Scanning Electron Microscope) and EDS (Energy Dispersive Spectrum) have been investigated of the plated and unplated samples. It is seen that elongation of the plating time is thickening the plating layer and is increasing the wearing resistance. Science Code : 626.12.01 Key Words : PVD, TiN, Wear, Thin hard coating Page Number : 133 Adviser : Asst Associate Professor Dr. Hasan SERT