Kastamonu ormanlarındaki koruma sorunları ve alınması gerekli önlemler
Protection problems and precations in Kastamonu forest
  1. Tez No: 125944
  2. Yazar: GÖKHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABRİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
KASTAMONU ORMANLARINDAKİ KORUMA SORUNLARI VE ALINMASI GEREKLİ ÖNLEMLER (Yüksek Lisans Tezi) Gökhan ŞEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu Çalışmada Kastamonu-Karadere Orman İşletme Müdürlüğü ormanlarındaki biyotik ve abiyotik (insan, kar, fırtına) etmenlerin neden olduğu koruma sorunları ve sebepleri araştırılmıştır. Çalışmada genel ve bölgesel verilerin yanında, açık görüşme ile grup ölçme ve değerlendirmelerde kullanılan“anket”yönteminden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda Kastamonu-Karadere Orman İşletme Müdürlüğü bölgesindeki orman koruma problemleri ortaya konularak ormanların tahribatına neden olan insan müdahaleleri ile kar ve fırtına zararlarının sebepleri belirlenmiş, bu etmenlerin ormanlar üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için alınması gereken tedbirler önerilmiştir. Bilim Kodu : 502.02.02 Anahtar Kelimeler : Orman Koruma, Koruma Sorunları, Orman Suçları ut\n\t\Jkl Sayfa Adedi : 106 ^ lW#*H§S ^^ Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Sabri ÜNAL“ ”^f0^
Özet (Çeviri)
11 PROTECTION PROBLEMS AND PRECATIONS IN KASTAMONU FORESTS (MS Thesis) Gökhan ŞEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In this study, protection problems caused by biotic and abiotic factors (human, snow, storm) were investigated in Kastamonu-Karadere Forest District Directorate forest region. The methods used in the study are enquiry applies that uses in group measurment and commentary to get informations from general and local datas and from conversation face to face. In conclusion, the protection problems due to human, snow, storm effects, were determined in Kastamonu-Karadere Forest District Directorate region and measurements that to get minimize on the forest suggested. Science Code Key Words Page Number Adviser 502.02.02 Forest Protect, Protection Problem, Forest Crimes 106 Yrd. Doç. Dr. Sabri ÜNAL