AA2014 alaşımında yaşlandırma ısıl işleminin işlenebilirlik özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of aging heat treatment on machinability of AA2014 alloy
  1. Tez No: 125945
  2. Yazar: BAYRAM AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ÖZÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
AA2014 ALAŞIMINDA YAŞLANDIRMA ISIL İŞLEMİNİN İŞLENEBÎLÎRLİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Bayram AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada, AA2014 AI-Cu alaşımına 505 °C de çözeltiye alma ve 160 °C de 4, 8, 12, 18, 24 saat sûrelerle suni yaşlandırma işlemleri uygulanarak farklı yaşlandırma sürelerindeki malzemelerin mikroyapıları ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Bu malzemelerin işlenebilirlik özellikleri; talaş oluşumu, yüzey pürüzlülüğü, kesme kuvvetleri ve talaş biçimleri kriterleri açısından incelenerek karakterize edilmiştir. Bütün malzemelerin 87 m/min kesme hızının altında işlenmesi sırasında yığıntı talaş (YT) oluşma eğilimi belirlenmiştir. Bu kesme hızlarında işlenmiş yüzeylerde, yüzey pürüzlülük değerlerinde artış ve kısa helisel biçimli talaş oluşumu belirlenmiştir. Daha yüksek kesme hızlarmdaki, talaş kökü incelemelerinde YT oluşumu gözlenmemiştir. Düşük sertlik ve çekme dayanımındaki malzemelerde kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüklerinde artış belirlenmiştir. En iyi işlenebilirlik özellikleri, 12 saat yaşlandırılmış 150 BSD' de ve 541 N/mm2 çekme dayanımındaki numunelerde belirlenmiştir. Bilim kodu : 225. 01. 00. 225. 01. 01 Anahtar Kelimeler : Al-Cu alaşımları, suni yaşlandırma, işlenebilirlik. Sayfa Adedi : 87 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Yusuf ÖZÇATALB AŞ
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF EFFECTS OF AGING HEAT TREATMENT ON MACHINABILITY OF AA2014 ALLOY (M. Sc Thesis) Bayram AYDIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In this study, AA 2014 Al-Cu alloy had been solid solutied at 505 °C and then it was artificially aged for 4, 8, 12, 18, 24 hours at 160 °C. Microstructures and mechanical properties of materials aged at various times were determined. Machinability specifications of these materials were determined according to chip formation, surface roughness, cutting forces and chip forms. During the machining of all materials at lower cutting speeds than 87 m/min, built-up edge (BUE) tendency was observed. An increasing in roughness of machined surfaces and short helical chips were determined at these cutting speeds. At the investigations of chip roots at higher cutting speeds than 87 m/min, BUE formation has not been observed. Increasing of cutting forces and surface roughness because of low hardness and low tensile strength of over aged materials was determined. Optimum machinability properties was observed at the materials aged for 12 hours, with tensile strength of 541 N/mm2 and hardness of 150 BHN. Science code : 225. 01. 00. 225. 01. 01 Key Words : Al-Cu alloys, artificial aging, machinability. Page number : 87 Supervisor : Assist Prof. Dr. Yusuf ÖZÇATALB AŞ