Plütonyum yakıtlı ve uranyum yansıtmalı düzeneğin kritiklik hesabı
Critical calculation of a assembly with plutonium fueled uranium-reflected
  1. Tez No: 125972
  2. Yazar: HANİFE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ŞARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
PLÜTONYUM YAKITLI VE URANYUM YANSITMALI DÜZENEĞİN KRİTİKLİK HESABI (Yüksek Lisans Tezi) Hanife ALTINTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 2002 ÖZET Bu çalışmada, plütonyum yakıtlı uranyum yansıtmalı bir hızlı reaktörden maksimum verim elde etmek için tasarlanan bir düzeneğe ait kritiktik hesabı yapılmıştır. Kritiktik, Monte Carlo metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Çarpışma, soğurulma ve iz uzunluğuna ait kett değerleri ayrı ayrı hesaplanmış; bu kett değerlerinin ortalaması alınarak ortalama kelt değerine ulaşılmıştır. Hesaplamalar sonucunda kelt =1,00375 bulunmuştur. Bilim Kodu : PU-MAT-FAST-012 Anahtar Kelimeler : Kritiktik, plütonyum çubuklar, silindirik kor Sayfa Adedi : 68 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Başar ŞARER
Özet (Çeviri)
11 CRITICAL CALCULATION OF A ASSEMBLY WITH PLUTONIUM- FUELED URANIUM-REFLECTED (M.Sc.Thesis) Hanife ALTINTAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2002 ABSTRACT In this study, the criticality has been calculated for the maximum breeding gain available in a plutonium-fueled fast reactor. The criticality has been calculated by using Monte Carlo method. kelk value has been calculated for collision, absorption and track length separately. The final ketk has been obtained by averaging of this kelk values. The calculated final keA is 1,00375. Science code Key Words Page number PU-MAT-FAST-012 criticality, plutonium rods, cylindrical core 68 Adviser : Prof. Dr. Başar ŞARER