CNC dik işleme merkezleri için bilgisayar destekli kullanıcı etkileşimli CNC parça programı türetme
A Computer aided user-interactive CNC code generation for CNC vertical machining centres
  1. Tez No: 125971
  2. Yazar: YILMAZ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
CNC DİK İŞLEME MERKEZLERİ İÇİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ KULLANICI ETKİLEŞİMLİ CNC PARÇA PROGRAMI TÜRETME (Yüksek Lisans Tezi) Yılmaz KÜÇÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Bu çalışmada, diyalog yöntemine göre CNC parça programı üreten kullanıcı etkileşimli bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Program tasarımı CAM programları mantığı ile hazırlanmıştır. Parça programının oluşturulması, başlangıçtan sona kadar belli bir sıra ile ilgili bilgilerin kullanıcıdan istenerek M ve G kodlarına dönüştürülüp program üzerinde ayrı bir sayfada gösterilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca oluşturulan kod sayfası TXT uzantılı olarak saklanabilmektedir. Program tasarımı Fanuc işletim sistemini kullanan dik işleme merkezleri için temel işlemlere yönelik gerçekleştirilmiştir. Bilgisayar programı Delphi 6.0 programlama dili ile hazırlanmıştır. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : CNC Parça programlama, Prizmatik parçalar, Diyalog programlama Sayfa Adedi : 132 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İhsan KORKUT **¦.,,.j-m*-"-*\_M $*»*
Özet (Çeviri)
A COMPUTER AIDED USER-INTERACTIVE CNC CODE GENERATION FOR CNC VERTICAL MACHINING CENTRES (M.Sc. Thesis) Yılmaz KÜÇÜK GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July, 2002 ABSTRACT In this study, a user-interactive computer program which generates CNC part programs according to dialog method has been developed. The program was prepared similar to the structure of CAM programs. The part program is established by required parameters obtained from the user with a specific order. Subsequently, these parameters are used to generate M and G codes and these codes are showed on a different page on the screen. In addition, these code pages can be stored with TXT extension. This program includes basic processes and it has been prepared for machining centres using Fanuc system. The computer program was written in Delphi 6.0 programming language. Science code : 626.12.01 Key Words : CNC part programming, Prismatic parts, Dialog programming. Page number : 132 Adviser : AssistProf. İhsan KORKUT