Betonarme perde kalıpların bilgisayar ortamında tasarımı
Computer aided design of wooden formworks for concrete
- Tez No: 125984
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AHŞAP BETONARME PERDE KALIPLARIN BİLGİSAYAR ORTAMINDA TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Gökhan DURMUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Bu çalışmada, AutoLISP kullanılarak ACI 347, CIRIA Report 108, DIN 18218'e hesap modellerinin öngördüğü yanal basınç parametrelerini tanıtan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program hesaplama modellerine göre; beton yanal basıncın hesaplanması, kalıp elemanların düzenlenmesi, iki boyutlu kalıp planlarının çizilmesi, kalıp elemanların ölçülendirilmesi, kalıbın üç boyutlu katı modelinin çizilmesi ve metraj ve maliyet çizelgesi hazırlanması işlemlerinin gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca hesap model verilerinin karşılaştırılması sonucunda; düşük beton döküm hızlarında ACI 347, yüksek beton döküm hızlarında ise DİN 18218 hesap modelinin kullanılması önerilmiştir. Bilim Kodu : 2251101 Anahtar Kelimeler : Beton yanal basınç, Ahşap kalıp, AutoCAD, AutoLISP Sayfa Adedi : 98 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Metin ARSLAN
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED DESIGN OF WOODEN FORMWORKS FOR CONCRETE (M.Sc.Thesis) Gökhan DURMUŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT In this thesis, the computer software to calculate, lateral concrete pressure according to ACI 347, CIRIA Report 108 and DIN 18218 methods was developed using AutoLISP. This software can calculate lateral concrete pressure, determine optimum dimensions and spacing of formwork members it can produce 2D and 3D drawings of the formwork and it can also calculate cost of the proposed formwork. As a result of comparative studies, it was proposed to use ACI 347 method for low concrete filling rates, and DIN 18218 methods for high concrete filling rates. Science Code : 2251101 Key Words : Wood formwork, Concrete lateral pressure, AutoCAD, AutoLISP Number of page : 98 Thesis Adviser :Prof. Dr. Metin ARSLAN