Sağlık ocağı hasta takibi programı
Village clinic patient follow-up program
- Tez No: 125985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL FATMA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
SAĞLIK OCAĞI HASTA TAKİP PROGRAMI (Yüksek Lisans Tezi) Işıl GÖK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2002 ÖZET Bu çalışma, birinci basamak sağlık kurumlarında biri olan sağlık ocaklarında sunulan hizmetleri ve kişilerin sağlıkla ilgili bilgilerini tutarak takip ve değerlendirmesini yapmak, çıkan istatistiksel verileri ilgili birimlere düzenli biçimde iletmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Visual Basic V6.0 programlama dilinde“Hasta Takibi”programı yazılmıştır. Programda“Hane Takibi”adıyla oluşturulan form ile sağlık ocağı hizmet sınırları içerisinde bulunan evlerin ve bu evlerde yaşayan kişilerin bilgileri tutulmaktadır.“Bebek Takibi”adı altında oluşturulan formda, bebeğin kimlik bilgileri, doğumuyla ilgili bilgiler, doğumundan sonra bebeğe yapılan kontrol ve aşılar yer almaktadır.“Muhtarlar”adlı formda, sağlık ocağına bağlı muhtarlıkların kaydı tutulmaktadır.“Hemşireler”,“Hekimler”,“Ebeler”adları ile oluşturulan formlarda adı geçen personele ait bilgiler tutulmaktadır.“Kodlar”kısmında hastalık, aşı, halk eğitimi, hizmet içi eğitim ilgili kodlar ve adlar tutulmaktadır.“Aylık Çalışmalar”bölümünde ise hekimin, ebenin, hemşirenin ay içerisinde yapmış oldukları çalışmaların kaydı tutulmaktadır.“Döküm İşlemleri”kısmında ise kullanıcı tarafından seçilen formların dökümü alınmaktadır. Bilim Kodu : 646.04.01 Anahtar Kelimeler : Sağlık ocağı, hasta takip Sayfa Adedi : 41 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. F.Nihal GÜLER
Özet (Çeviri)
11 VILLAGE CLINIC PATIENT FOLLOW-UP PROGRAM (M.Sc. Thesis) Işıl GÖK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2002 ABSTRACT This thesis done for“Village Clinics”, the primary health organisation. By this software, the services and the health datas of the individuals can be followed-up and the istatistical values obtained by the above datas and forms can be taken periodically and sent to the related units. For this reason, in Visual Basic V6.0 programming language,“Patient Follow-Up”software is done. In program by the form called as“Home Follow-Up”,the datas of the places where people live and the datas of each individual person are hold on. The form called as“Baby Follow-Up”contains the personal identity, the datas about birth and the controls and vaccines after the birth. In“Mukhtars”form, the datas of mukhtars in the province of the village clinics are taken. In“Nurses”,“Doctors”and“Midwife”forms the personal datas of the health personal exists. In“Codes”section the codes about disease, vaccines, people training and in-situ trainings should be entered. In“Monthly Works”section the datas of the trainings and works for doctors, nurses and midwifes exists. In“Print-out”sections the reports chosen by the user can be taken. Bilim Kodu : 646.04.01 Anahtar Kelimeler : Village clinic, patient follow-up Sayfa Adedi : 41 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. F.Nihal GÜLER