Sırçalı kanyonu yaban hayatı koruma alanı habitat planlaması
The Habitat planning of Sırçalı canyon wildlife protection area
- Tez No: 125999
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN VURDU, YRD. DOÇ. DR. NURİ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
SIRÇALI KANYONU YABAN HAYATI KORUMA ALANI HABİTAT PLANLAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin ERER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Günümüzde çevre, doğal yaşam ve yaban hayatının önemi iyice anlaşılmaya başlamıştır. Çünkü, şehirlerde beton yığınları arasında bunalan insanoğlu, doğal yaşamın ve temiz çevrenin önemini anlamış, doğal yaşamın bozulmadan devamı için gerekli önlemleri almaya başlamıştır. Bunlardan birisi de, yaban hayatı koruma alanlarının seçilmesidir. Türkiye'de 132 adet farklı yaban hayatı koruma alanı mevcuttur. Ancak, bu alanların henüz bir yönetim planı yapılmamıştır. Bu çalışmada, Sırçalı Yaban Hayatı Koruma Alanının habitat ve yönetim planlaması yapılmıştır. Bilim Kodu : 502.02.02 Anahtar Kelimeler : Yaban Hayatı, Koruma Alanı, Yönetim Planı Sayfa Adedi : 66 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hasan VURDU
Özet (Çeviri)
THE HABITAT PLANNING OF SIRÇALI CANYON WILDLIFE PROTECTION AREA (MS Thesis) Hüseyin ERER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT Currently, the importance of the environment, natural life and wildlife have been started to understand thoroughly. Because, mankind, which have been boring at cities, has been realized the importance of natural life and environment and thus, they start to take the necessary protective measures for the sustainable natural life. Among these, the selection of wildlife protection areas is an example. There are 132 different wildlife protection areas in Turkey. However, these protective areas do not have any management plans yet. In this study, the management and habitat planning of Sırçalı Wildlife Protection Area is completed. Science Code Key Words Page Number Adviser 502.02.02 Wildlife, Protected Area, Management Plan 66 Prof. Dr. Hasan VURDU *$& Sf.'i"..vjî.^|