Akıllı ulaşım sistemleri uygulamaları, kullanım alanları ve Ankara yakın çevresi için geliştirilmiş örnek bir çalışma
The Application and utilization areas of intelligent transportation systems and a model study that has been developed for the vicinity of Ankara
  1. Tez No: 126006
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ UYGULAMALARI, KULLANIM ALANLARI VE ANKARA YAKIN ÇEVRESİ İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ ÖRNEK BİR ÇALIŞMA ( Yüksek Lisans Tezi ) Fatih YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Gelişen sanayi ve ekonomik duruma paralel olarak kent içi ve kentler arası karayollarımızda taşıt trafiği oldukça artmıştır. Dünyanın pek çok ülkesinde Akıllı Ulaşım Sistemleri trafiğin yönetimi, izlenmesi ve yönlendirilmesinde, kullanıcıların bilgilendirilmesi ve kullanım fiyatlandırması konularında etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak Türkiye'de henüz bu konu üzerinde yeterli hassasiyetle durulmamıştır. Bu çalışmada Akıllı Ulaşım Sistemlerinin uygulama alanları ve bu sistemleri kullanan bazı örnek ülkeler incelenmiştir. Ayrıca taşıt sayısından ve harcanan yakıt miktarından tasarruf etmek için aşırı yüklenen kamyonların yollara verdiği zarar incelenip, bunu önlemeye yönelik bir Akıllı Ulaşım Sistemi olan Hareket Halinde Ağırlık Ölçüm Sisteminin gelişmiş ülkelerdeki kullanımı araştırılmış ve Türkiye için örnek bir çalışma yapılmıştır. Bilim Kodu : 5001023 Anahtar Kelimeler : Akıllı ulaşım sistemi, hareket halinde ağırlık ölçümü Sayfa Adedi : 64 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
11 THE APPLICATION AND UTILIZATION AREAS OF INTELLIGENT TRANSPORTATION SYSTEMS AND A MODEL STUDY THAT HAS BEEN DEVELOPED FOR THE VICINITY OF ANKARA (M.Sc. Thesis) Fatih YILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2002 ABSTRACT Traffic in the highway that are in the cities and between the urban areas has been rised related to the developing industry and economic conditions in most of the countries of the world. Intelligent Transportation System has begun to be used in an effective way in the areas of informing, maneging, observing and leading traffic and utilization of pricing. But in Turkey that subject hasn't been dwelt upon seriously yet. In this study, Intelligent Transportation Systems application areas and some of the model countries that are using these systems have been researched. Additionally, the damage on the roads caused by the trucks that have been overloaded in order to reduce the number of vehicles and amaunt of fuel used, has been examined and to prevent this damage the utilization of weigh in motion as an ITS in developed countries has been researched and a model study in Turkey has been made. Science Code Key Words Page number Adviser 5001023 Intelligent transportation system, Weigh in motion 64 Prof. Dr. Süleyman PAMPAL