Bacillus thuringiensis kurstaki'nin Thaumetopoea pityocampa (Lepidoptera:Thaumetopoeidae) larvalarının orta bağırsak hücreleri üzerine etkisi
Effects of Bacillus thuringiensis kurstaki on the midgut cells of the Thaumetopoea pityocampa (Lepidoptera:Thaumetopoeidae) larvae
- Tez No: 126019
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
BACILLUS THURINGIENSIS KURSTAKTMN THAUMETOPOEA PITYOCAMPA (LEPIDOPTERA: THAUMETOPOEIDAE) LARVALARININ ORTA BAĞIRSAK HÜCRELERİ ÜZERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Meltem UZUNHISARCIKLI GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada Thaumetopoea pityocampa (Lepidoptera: Thaumetopoeidae) larvalarının orta bağırsak hücreleri üzerine mikrobiyal bir insektisit olan Bacillus thuringiensis var. kurstakP nin etkisi incelenmiştir. 3xl08 bakteri/ml 4. evre larvaların besinleri üzerine püskürtülmüştür. Bakteri muamelesinden 1, 3, 6, 12, 24, 48, 60 saat ve 4 gün sonra T. pityocampa larvalarının orta bağırsak epitel hücreleri kontrol grubu ile karşılaştırmak olarak geçirmeli elektron mikroskobunda incelenmiştir. Bakteri muamelesinden 1, 3 ve 6 saat sonra orta bağırsak hücrelerinin yapısında kontrol grubuna göre herhangi bir farklılık gözlenmemiştir. Muameleden 12 saat sonra bazı epitel hücrelerinin mitokondrilerinde şişme ve sitoplazmalarında vakuoller meydana gelmiştir. Bakteri muamelesinden 24 saat sonra epitel hücrelerinde şişme, mikrovilluslarında azalma ve sitoplazmalarında vakuollerin sayısında bir artış11 gözlenmiştir. Muameleden 48 saat sonra epitel hücrelerinde otofajik vakuollerin sayısında artış, çekirdek plazmasında çözülmeler tespit edilmiştir. Muameleden 60 saat sonra mitokondrilerde şişme ve kristalarında kırılmalar meydana gelmiştir. Bu safhada lizozomal yapıların sayısında artış gözlenmiştir. Bakteri muamelesinden 4 gün sonra epitel hücrelerinde dejenerasyon artmış, sitoplazmalarında erime ve çözülmeler meydana gelmiştir. Bakteri muamelesinden yaklaşık 5 gün sonra larvaların çoğunda ölüm gözlenmiştir. Bilim Kodu :405.01.06 Anahtar Kelimeler :Mikrobiyal insektisitler, Bacillus thuringiensis kurstaki, Thaumetopoea pityocampa, Orta bağırsak, İnce yapı, Elektron mikroskobu Sayfa Adedi :60 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Yusuf KALENDER
Özet (Çeviri)
Ill EFFECTS OF BACILLUS THURINGIENSIS KURSTAKİ ON THE MIDGUT CELLS OF THE THAUMETOPOEA PITYOCAMPA (LEPIDOPTERA: THAUMETOPOEIDAE) LARVAE (M.Sc. Thesis) Meltem UZÜNHISARCIKLI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In this study, the effects of Bacillus thuringiensis var. kurstaki, a microbial insecticide, on midgut epithelial cells of Thaumetopoea pityocampa (Lepidoptera: Thaumetopoeidae) larvae were studied. Fourth instar larvae foods are sprayed with 3 x 10s bacteria/ml. 1, 3, 6, 12, 24, 48, 60 hr and 4 days after bacterial treatment, midgut epithelial cells of T. pityocampa larvae were studied under transmission electron microscope as compared with control group. 1, 3 and 6 hr after bacterial treatment, no differences was detected in the structure of midgut epithelial cells when compared to control group. Swelling in mitochondria in certain epithelial cells and formation of vacuoles in their cytoplasm were noticed at 12 hr after treatment. A decrease in the number of microvilli, an increase in the number of vacuoles taking place in the cytoplasm and swelling in epithelial cells were detected at 24 hr after bacterial treatment. Melting in nucleoplasma and an increase in the number of autophagic vacuoles in the cytoplasm of epithelial cells were of considerably noticed at 48 hr after treatment. Swelling in - iJJ :asvok ı