Bacillus thuringiensis kurstaki'nin Thaumetopoea pityocampa (Lepideptera:Thaumetopoeidae) larvalarının Malpighi tüpü hücreleri üzerine etkisi
Effects of Bacillus thuringiensis kurstaki on the cells of Malpighian tubule of the Thaumetopoea pityocampa (Lepideptera:Thaumetopoeidae) larvae
- Tez No: 126018
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİYE SULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
BACILLUS THURJNGIENSIS KURSTAKTMN THAUMETOPOEA PITYOCAMPA (LEPIDOPTERA: THAUMETOPOEIDAE) LARVALARININ MALPIGHI TÜPÜ HÜCRELERİ ÜZERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe ÖĞÜTÇÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada, bir mikrobiyal insektisit olan Bacillus thuringiensis var. kurstakPnin Thaumetopoea pityocampa (Lepidoptera:Thaumetopoeidae) larvalarının Malpighi tüpü hücreleri üzerine etkisi elektron mikroskobu ile incelenmiştir. 3x10 bakteri/ml 4. evre larvaların besinleri üzerine püskürtülmüştür. Muameleden 1, 3, 6, 12, 24, 48, 60 saat ve 4 gün sonra T. pityocampa larvalarının Malpighi tüpü hücreleri kontrol grubu larvaların Malpighi tüpü hücreleriyle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Muameleden 1 ve 3 saat sonra Malpighi tüpü hücrelerinde herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir. Muameleden 6 saat sonra Malpighi tüpü hücrelerinin mikrovilluslarında şişme, 12 saat sonra mitokondrilerinde şişme gözlenmiştir. Bakteri muamelesinden 24 saat sonra Malpighi tüpü hücrelerinin mitokondrilerinde şişme ve kristalarında kırılmalar, bazal zar katlanmalarında erimeler, nükleoplazmada çözülmeler meydana gelmiştir. Muameleden 48 ve 60 saat sonra Malpighi tüpü hücrelerinin mikrovilluslarında kısalma, sitoplazmalarında vakuoller tespit edilmiştir. Bakteri muamelesinden 4 gün sonra Malpighi tüpü hücrelerinde otofajik vakuollerin sayısında artış ve mitokondrilerde dejenerasyon gözlenmiştir. Yine bu safhada hücrelerin11 mikrovilluslarında mitokondrilerin kaybolduğu ve sitoplazmada çok sayıda vakuollerin meydana geldiği tespit edilmiştir. Bakteri muamelesinden yaklaşık 5 gün sonra larvaların çoğunda ölüm gözlenmiştir. Bilim Kodu : 405.01.06 Anahtar kelimeler : Thaumetopoea pityocampa, Malpighi tüpleri, Mikrobiyal insektisitler, Bacillus thuringiensis var. kurstaki. Elektron mikroskobu Sayfa Adedi :59 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zekiye SULUDERE
Özet (Çeviri)
Ill EFFECTS OF BACILLUS THURINGIENSIS KURSTAKİ ON THE CELLS OF MALPIGHIAN TUBULE OF THE THAUMETOPOEA PITYOCAMPA (LEPDDOPTERA: THAUMETOPOEIDAE) LARVAE M. Sc. Thesis Ayşe Ö?ÜTÇÜ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In this study, the effects of Bacillus thuringiensis var. kurstaki, a microbial insecticide, on Malpighian tubule cells of Thaumetopoea pityocampa (Lepidoptera: Thaumetopoeidae) larvae was studied under electron microscope. Fourth instar larvae foods are sprayed with 3 x 108 bacteria/ml. 1, 3, 6, 12, 24, 48, 60 hr and 4 days after bacterial treatment, Malpighian tubule cells of T. pityocampa larvae were studied under transmission electron microscope as compared with that of control group. 1, and 3 hr after bacterial treatment, no differences was detected in the structure of Malpighi tubule cells when compared to control group. Swelling in microvilli of Malpighi tubule cells and swelling in mitochondria were noticed at 6 and 12 hr after treatment, respectively. Melting in nucleoplasm and basal membrane infolding, and swelling in mitochondria of Malpighi tubule cells and breakage in their cristae were considerably noticable 24 hr after bacterial treatment. Microvillus of Malpighi tubule cells was found to be shorten and vacuoles in the cytoplasm were found to be formed at 48 and 60 hr after bacterial treatment. Degeneration in mitochondria and an increase in the number of autophagic vacuoles in the Hi-'-'IV mitochondria in microvilli of the cells and formation of numerous vacuoles in the cytoplasm were detected. Approximately 5 days after treatment, most of the larvae were found to be death. Science Code :405. 01. 06 KeyWords iThaumetopoea pityocampa, Malpighian tubules, Microbial insecticides, Bacillus thuringiensis kurstaki, infrastructure, Electron microscope Page Number :59 Adviser :Prof. Dr. Zekiye SULUDERE