Yanlı tahmin ediciler ve kombinasyonları
The Biased estimators and their combinations
  1. Tez No: 126027
  2. Yazar: AYŞE İŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
YANLI TAHMİN EDİCİLER ve KOMBİNASYONLARI (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe İŞİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada, yanlı tahmin edicilerden Ridge Regresyon (RR), Temel Bileşenler Regresyonu (TBR), Latent Root Regresyon (LRR) ve Liu tahmin edicileri anlatıldıktan sonra, bilinen EKK, RR ve TBR tahmin edicilerinin kombinasyonu olan r-k sınıflı tahmin ediciler; RR ile LRR tahmin edicilerinin kombinasyonu olan m-k sınıflı tahmin ediciler ve TBR ile Liu tahmin edicilerinin kombinasyonu olan r-d sınıflı tahmin ediciler, çoklu bağlantının giderilmesinde kullanılacak alternatif teknikler olarak tanımlanmıştır. Yeni tahmin ediciler, örneklerle açıklanmıştır. Bilim Kodu : 406.01.01 Anahtar Kelimeler :Çoklu bağlantı; ridge regresyon; temel bileşenler regresyonu; latent root regresyon; Liu tahmin edicisi; r-k sınıflı tahmin ediciler; m-k sınıflı tahmin ediciler; r-d sınıflı tahmin ediciler. Sayfa Adedi :68 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Soner GÖNEN tertian.
Özet (Çeviri)
THE BIASED ESTIMATORS and THEIR COMBINATIONS (M.Sc Thesis) Ayşe İŞİ GAZI UNIVERSITY INSTITÜTE of SCIENCE and TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In this study we explained Ridge Regression (RR), Principal Component Regression (PCR), Latent Root Regression (LRR) and Liu estimators and introduced the r-k class estimators which include as special cases ordinary Least Squares (OLS), RR and PCR estimators; the m-k class estimators which include OLS, RR and LRR estimators; r-d class estimators which include as special cases OLS, PCR and Liu estimators. A Hald's Data example is utilized to illustrate alternative estimators. Science Code : 406.01.01 Key Word :multicollinearity; ridge regression; principal component regression; latent root regression, Liu estimator; r-k class estimator; m-k class estimator; r-d class estimator. Page Number : 68 Adviser : Prof. Dr. Soner GÖNEN