Ankara'nın ulaşım planlamasında kavşakların önemi: Örnek kavşaklar için çözüm önerileri
The importance of intersections in Ankara's transportation planning: Solution suggestions for example intersections
  1. Tez No: 884551
  2. Yazar: OSMANGAZİ ŞALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Artan nüfus ve teknolojik gelişmelerle birlikte kent içi ulaşım gereksinimleri karmaşık hale gelmiştir. Ankara kenti, başkent olması ve coğrafi konumu nedeniyle büyük bir trafik sirkülasyonuna sahiptir. Bu bağlamda, kentte, kavşakların doğru bir şekilde tasarlanması, yönetilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması kritik bir öneme sahiptir. Ankara'nın nüfusundaki artışın ve göçlerin etkisiyle şehir trafiğinin yoğunluğunun arttığı ve bu durumun mevcut kavşakların yetersiz hale gelmesine sebep olduğu görülmektedir. Bu çalışma ile geçmiş yıllardaki verileri ve günümüzdeki verileri kullanarak kavşaklarda problemlerin tespit edilmesi, tespit edilen problemlere çözüm önerisi sunarak güvenliğin artırılması, kapasite yetersizliklerini en optimum düzeye getirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Ankara'nın trafik planlaması için önemli olduğu düşünülen iki kavşağın geçmiş, mevcut durumlarının tespit edilmesi, kapasite yeterliliğinin hesaplanması, taşıt yolculuk sürelerinin hesaplanması, taşıt kuyruklarının tespit edilmesi ve ardından çözüm önerisinin sunulması amaçlanmıştır. Ankara ili trafiğinde günün yoğun saatlerinde trafik yoğunluğunun fazla olduğu ve yolda uzun kuyrukların oluştuğu, 2018 yılında da çalışılmış olan Abidinpaşa ve Dikimevi kavşakları çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bu kavşakların doğru planlanması için öncelikle sorunların doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Belirlenmiş kavşaklarda sabah ve akşam pik saatlerinde araç sayımı yapılmıştır. Sonrasında, trafik lambaları ışık süreleri ve devir sayıları, trafik hacmi, yolun kapasitesi, kavşaktaki peyzaj düzenlemeleri, yol, kaldırım ve refüj genişlikleri gibi veriler toplanarak mevcut durum analizi yapılmıştır. Sonrasında literatür çalışması sırasında 2018 yılında seçilen kavşaklar ile ilgili yapılmış olan saha çalışması verileri elde edilerek 2023 mevcut durumun analiz çalışması ayrı ayrı mikro ölçekli simülasyon programı olan VISSIM e işlenerek tüm yol kullanıcılarını ve bunların etkileşimlerini tek bir modelde birleştirmemizi sağlamıştır. Bu analizler sonucunda 2018 ve 2023 yıllarına ait iki farklı simülasyon oluşturulmuştur. 2018 ve 2023 yıllarına ait kavşakların taşıt yolculuk süreleri hesaplanmış ve taşıt kuyruklarının tespit edilmiştir. Yapılan simülasyonlar sonrasında problemler belirlenmiş ve çözüm önerisi olarak çalışma alanı olarak belirlenen alan için bir yol şeridi oluşturularak sadece toplu taşıma araçlarına izin verilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre çözüm önerisi olarak sunulan senaryonun olumlu sonuçlar elde ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the increasing population and technological developments, urban transportation needs have become more complex. The city of Ankara, being the capital and due to its geographical location, experiences significant traffic circulation. In this context, the correct design and management of intersections, as well as ensuring sustainability, are of critical importance. It is observed that the population growth and migrations in Ankara have led to an increase in traffic density, rendering existing intersections inadequate. This study aims to identify problems at intersections using past and present data, propose solutions to the identified issues, and enhance safety while optimizing capacity deficiencies. In this context, two intersections considered crucial for Ankara's traffic planning, Abidinpaşa and Dikimevi intersections, have been selected as study areas where traffic congestion and long queues were observed during peak hours in 2018. To plan these intersections correctly, it is essential to accurately identify the problems. Vehicle counts were conducted at the designated intersections during morning and evening peak hours. Subsequently, data such as traffic signal durations and cycles, traffic volume, road capacity, landscape arrangements at the intersection, and widths of roads, sidewalks, and medians were collected to conduct an analysis of the current situation. Then, during the literature review, field study data related to the selected intersections in 2018 were obtained, and an analysis of the current situation for 2023 was separately processed using the micro-scale simulation program VISSIM. This allowed us to combine all road users and their interactions into a single model. As a result of these analyses, simulations for 2018 and 2023 were created. Travel times and vehicle queues were calculated for the intersections in 2018 and 2023. Following the simulations, problems were identified, and a solution proposal was presented, creating a dedicated lane for public transportation vehicles only in the study area. According to the results obtained, the proposed scenario for a dedicated lane yielded positive outcomes.