Analysis of stabilization methods in convection dominated flows
Konveksiyonun baskın olduğu akışlarda kararlılık metodlarının analizi
  1. Tez No: 82975
  2. Yazar: CÜNEYT SEPETÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu konveksiyonun baskın olduğu akışkanlar için sonlu elemanlar Galerkin ve kararlılık yöntemlerinin uygulaması ve analizidir. Konveksiyonun baskın olduğu problemlerde, özellikle devamsızlıkların mevcudiyetinde çözümler hakiki olmayan titreşimlerle bozulur. Bu sahnımlardan, hesaplanacak alanın daha hassas bölümlenmesiyle kaçınılabilmesine rağmen, yüksek dalga sayılan için bu çok pahalıya mal olmaktadır. Bahsedilen bu sorunlar uygun Petrov-Galerkin yöntemlerinin kullanımıyla aşılabilmektedir. Düzenli Galerkin formulasyonlarmın aksine, Petrov-Galerkin formulasyonlannda deneme ve ağırlık fonksiyonları farklı uzaylardan seçilir. Bu çalışmada, konveksiyon-difiızyon problemlerine, sonlu elemanlar Galerkin, Taylor-Galerkin, Petrov-Galerkin (yapay- difiızyon/ilaveli yöntemler), ve akışyönüne-ilaveli/Petrov-Galerkin yöntemleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The subject of this work is the application and analysis of finite element Galerkin and stabilization methods proposed for convection-dominated flows. For convection- dominated problems, especially in the presence of discontinuities, the solutions deteriorate due to spurious oscillations. Though such wiggles can be avoided by mesh refinement, the cost associated might become prohibitive for high wave numbers. The above-mentioned problems can be avoided by using proper Petrov-Galerkin schemes. As opposed to regular Galerkin formulations, Petrov-Galerkin formulations involve trial and weighting functions from different spaces. In this work, Finite Element Galerkin, Taylor-Galerkin, Petrov- Galerkm(artificial-diffusion/upwind methods), and Streamline-Upwind/Petrov-Galerkin methods have been applied to convection-diffusion problems.