Kamyon kapasite yükünden Az (LTL) bozulmaz yük taşımacılığında maliyet ve hizmet seviyesinin eniyileştirilmesi
Cost and level of service optimization on the less than truck load (LTL) transportation of non-perishable goods
  1. Tez No: 126041
  2. Yazar: ÖMER FARUK AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
KAMYON KAPASİTE YÜKÜNDEN AZ (LTL) BOZULMAZ YÜK TAŞIMACILIĞINDA; MALİYET VE HİZMET SEVİYESİNİN ENİYİLEŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ömer Faruk AKBULUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Çalışmada bir kamyon kapasite yükünden daha az yük taşımaları irdelenmiştir. Bir ağ sistemindeki talepler; araç yük kapasitesi, taşımanın yapıldığı güzergahta oluşan her bir yanaşma, yükleme, boşaltma, düzenleme ve terketme gibi hareketler de belirlenip değerlendirilerek karşılanmalıdır. Bu çalışmanın amacı; en düşük maliyetle en yüksek hizmet seviyesini sağlayacak sistem analizi ve değerlendirmelerini yapabilmektir. Bunun sağlanmasında, ilk adım olarak; doğrusal programlama yaklaşımı kullanılmış ancak ticari yazılımlarla dahi çözülemeyen boyutta bir problemle karşılaşılmıştır. Bu problemin çözümü için bir algoritma geliştirilmiş olup; olası güzergahların belirlenmesinden taşımalar ve özelliklerine kadar her bir değişikliğe esnek ve değerlendirmelere esas hesaplamalar yapılmıştır. Taşıyıcı ve taşıtıcı firma politika veya öngörüleri doğrultusunda oluşacak alternatif seçenekler ve bunlara ait alt seçenekler de irdelenerek, gerek rekabet - pazarlık gerekse karar verici kullanımına net bir şekilde sunulmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 624.04.00 Anahtar Kelimeler : LTL, bozulmaz mal, yük taşımacılığı, ulaşım ağlarında eniyileme, hizmet seviyesi, düşük maliyet Sayfa Adedi : 98 Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Hikmet BAYIRTEPE
Özet (Çeviri)
11 COST AND LEVEL OF SERVICE OPTIMIZATION ON THE LESS THAN TRUCK LOAD (LTL) TRANSPORTATION OF NON-PERISHABLE GOODS (M.Sc. Thesis) Ömer Faruk AKBULUT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT The less than truck load freight transportation on a network was considered in this study. Demand on the network is delivered by taking into consideration of all actions that on the nodes such as approaching, loading, unloading, sorting and dispatching etc. and carrying capacity. The aim of this study is to analyze and evaluate the possible highest level of service and a minimum cost system. As the first step of the study, the network system was tried to solve by using linear programming approach, however this approach cannot help to solve this small network problem. Commercial softwares on linear programming was used. For this reason an algorithm which is flexible to modifications on system, paths, analysis and evaluations was developed to solve the system together with alternative solutions. By this study, it is tried to provide solutions in the direction of policies and expectations of shippers and carriers and subsolutions for shipper and carrier competition and / or decision makers. Science Code : 624.04.00 KeyWords : LTL, non-perishable goods, freight transportation, network optimisation, level of service, minimum cost Page Number : 98 Adviser : Y. Doç. Dr. Hikmet BAYIRTEPE