Ankaradaki tatlı su kaynaklarında nitritin kirliliğinin ve gönüllü kişilerde methemoglobin düzeyi ile ilişkisinin araştırılması
Nitrite levels in the fresh water resources of Ankara and investigation of its relationship to methemoglobin levels in volunteers
  1. Tez No: 126042
  2. Yazar: BUKET ER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİGEN ERKOÇ, PROF.DR. MERAL TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Ankara ili sınırlarındaki içme ve kullanma suyu olan tatlı suların nitrit kirliliğini ve muhtemel toksik etkisi olan methemoglobin düzeyinin artması araştırılmıştır. Ankara'nın değişik semt ve ilçelerinden 10'u kuyu 50'si şebeke suyu olmak üzere 60 su numunesinde zirkonu klorür spektrofotometrik metoduyla nitrit tayini yapılmıştır. Şebeke sularında nitrit tespit edilememekle birlikte 2 kuyu suyunda 0,6537 mg/l ve 0,075 mg/l olmak üzere nitrit tayin edilmiştir. Bu değerler Anonim, (1988), Çizelge 1.1 'de verilen değerlerin üzerindedir. Bebeklerde methemoglobin düzeyinin tayini için Gazi Üniversitesi pediatri kliniğindeki 10 sağlam bebeğin methemoglobin düzeyleri hemolizatta kontrol grubu olarak tayin edilmiş ve bahsedilen kuyuların yakın çevresinde oturan 18 bebeğin methemoglobin düzeyi deney grubu olarak tayin edilmiştir. Bu grupta alt yapısı tamamlanmadan önce yoğun kuyu suyu kullanımı olan Gölbaşı ilçesinden de alınan bebekler dahildir.Deney grubunun methemoglobin düzeyleri ile kontrol grubunun düzeyleri arasında t-testi kullanılarak yapılan analizde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Anahtar Kelimeler : Su, kirlilik, nitrit, spektrofotometrik metod, methemoglobin
Özet (Çeviri)
Nitrite pollution in potable fresh water resources within the city of Ankara was investigated with possible relationship to methemoglobin levels in babies. Water samples consisted of 10 well samples and 50 municipal tap water from different districts of Ankara. Nitrite determinations were made spectrophotometricaliy by using the zirconyl chloride method. Tap water samples had no nitrite; but 2 well samples had nitrite levels of 0.6537 mg/l and 0.075 mg/l. These values are above the levels set by the Turkish Natonal Legislation (Anonymous, 1988). Methemoglobin levels in the hemolysate were determined in the control group babies (n=10). These were healthy babies admitted for routine check-up at Gazi University Pediatrics Clinic. Experimental group consisted of 18 babies living in the close vicinity of the above mentioned wells. This group also contended babies from Gölbaşı town, ^SEw**1 where well water use was widespread before the infrastructure was completed. The methemoglobin levels of the control group and experimental group were not statistically significant using Student's t-test. Science Code : 401.01.05 Keywords : Water, pollution, nitrite, spectrophotometric metod, methemoglobin.